Klaaskuuli maailm

Tiina Käesel

Ivo Lille näitus „Cool Glass ehk Klaaskuul” Tallinna Kunstihoone galeriis kuni 10. XI.

Oma CVd alustab Ivo Lill 1985. aastast: siis lõpetas ta ERKI  klaasikunsti eriala. EKABList saab teada, et Ivo Lill õppis ERKIs aastatel 1977–1985. Need kaheksa aastat ei möödunud just süvenenud õpihimu ja eriala põhjalikuma omandamise nimel, vaid mitmetel põhjustel tekitasid need peavalu nii kunstitudengile kui ka kateedris, dekanaadis, rektoraadis … Või ehk siiski. Nüüd, ligi 30 aastat hiljem, on ta tõstetud ühele tunnustuspulgale toonaste õppejõudude ja autoriteetidega. Veidi enne näituse avamist tuli Moskvast teade, et praegune Venemaa kunstiakadeemia on valinud Ivo Lille oma auliikmeks. Meeldetuletuseks: Eestis on selle omal ajal väga kõrge tunnustuse osaliseks saanud vaid kaks kunstnikku, tollane ERKI professor Evald Okas  (1962. aastast kirjavahetajaliige, 1975. aastast tegevliige) ja tolleaegne ERKI rektor Jaan Vares (1978. aastast kirjavahetajaliige). Mööngem, et valitud on ilmselt eri kriteeriumide järgi. Ivo Lille puhul on selleks kindlasti tänavune Moskva suurnäitus „Kontrastid”, mille kõige kõnekam tagasiside ongi auakadeemiku tiitel. Muide, viimase kümne aasta jooksul on tal olnud Eestis ainult üks isikunäitus (2012. aastal Tartu E-kunstisalongis), seevastu peaaegu igal aastal on olnud edukad ja tunnustust toonud näitused Inglismaal, Hollandis, Saksamaal, Venemaal, Austrias, Ameerikas. No nüüd siis ka Tallinnas.
Kunstihoone galeriis näitab Ivo Lill seda, mida selles ruumis maksimaalselt saab näidata. Maksimaalselt kategooriline on ka tööde valikuprintsiip: idee, ilu ja tehnilise täiuse kolmainus. Ei saa öelda, et nende postulaatide põhjal loodul on eeldusi leida heakskiitu meie ühiskonda kritiseerivat, uurivat, de- ja rekonstrueerivat kunsti armastavalt ja seletavalt kunstikriitikalt. Mina tõlgitsen meelsasti seda näitust kui Ivo Lille järjekordset vastuhakku peavoolule, aga vaevalt see nii on. Kunagine möllumees Kutt on saanud 60 ning tal lihtsalt on oma esteetilised põhimõtted, kindel positsioon ja oma klaasist maailm, kuhu selle näituse kaudu oleme kutsutud. Nagu ta ise kirjutab: „Tahaksin nüüd kaaslinlastele näidata ligi kolmekümne aasta jooksul karastunud „külmamehe” omandatud kogemuste ja lihvitud oskuste tulemusena valminud töid.” Kuigi ise on ta tahtmatult rõhutanud oskuste ja kogemuste tahku ning tema klaasi külmtöötlustehnika on vaid tohutu töökogemuste kaudu omandatav, hingestavad tulemust siiski eelkõige idee, intuitsioon, elaan. Tema meisterlikkus on nauditav, nagu ka häbenematult välja mängitud klaasi kui materjali ilu, selle kohatine rõhutamine või struktuuri lõhkumine. See on professionaalne oskus teha abstraktses vormikeeles vihjeid elule, selle ilule ja valule. Vormide väline rahulikkus hoiab koos ja rahustab seda energiat, mida purskab hooti raevukas sisselõige või värv („Passaaž I–III”, 2012), laseb end ümberringi uurida ja näha igast vaatepunktist sootuks teistsugust optilist pilti  („Illusioon I–IV”, 2009), ei tea kuidas tekkinud kohevaid kuhjatisi („Puudutus I–IV”, 2010) või helklevat värvivahetust („Kameeleon I–II”, 2013). Ehk siis vastupidi: rahuliku korduva sisestruktuuri lõikab läbi ebastabiilne vorm („Kiikuv faas I–VII”, 2012). Ja nii edasi. Võiksin tema loomemeetodit võrrelda muusikapalade või süitide komponeerimisega, aga jääksin nagunii hätta. See kõik kokku on köitev, illusoorne maailm, kus igaühel on ruumi oma mõtete ja tajudega veidi fantaseerida. Kel veel näitusel käimata, tehke enesele sel nädalavahetusel  see ilus ja valgust kiirgav kingitus.
NB! Uus! Kui seni on ta oma ideid esitanud põhiliselt vormisiseste tehniliste võtetega, siis selle aastanumbriga dateeritud töödes tuleb ta välja värvilistest plokkidest  objektidega („Roheline muru”, „ Salaimpulss”, „Helge impulss”), kus nii värvis kui vormis on aimata karget art déco impulssi. Mis on väga cool! Õnne ja väge tegijale, sest ega klassikute näitusest pääsu ei ole!
Kümme punkti ka valgustuskunstnik Ülar Võrnole, sest klaas on nagu kalliskivi, mis särab eriliselt ainult talle suunatud valguskiires.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht