Jalutuskäik galeriides: Kassi ja rebase arutelu …

A. K.

Kassi ja rebase arutelu terroriohust ilusas maailmas, midalõhestavad religioossed erisused ja kuhu siis ära uputatakse.  

Agur Kruusingu näitus “Uskumatult ilus” Tallinna Kunstihoone galeriis kuni 5. XII.

 

Vähetähtis vahejuhtum Betaanias. Õli, lõuend, 2006. 

 

Agur Kruusingu näitus “Uskumatult ilus” laenab modelle Interneti-aadressilt www.paljadtydrukud.komm, taustamaastikke lennusimulatsiooni arvutimängust “Lock On”, sündsaid pildikilde perversselt mangakunstnikult Kiyoshirou Inouelt. Motiiv suurt asja käes hoidvast mehest pärineb sõjaväes nähtud plakatilt, mis kujutas madrust, sõjalaev süles.  Pildid vahelduvad tegelaste ja autori jutumullidega nagu koomiksis. Näeb välja kui Merike Estna maailm liiga noorte ja ilusate neidudega liiga pilvitu taeva all.

Esimese saali seinas ütleb arhitekt Andres Alver, maja kaenla all, “Ilus on inimese võime ise ilu luua”. Vastasseinalt vastab talle sõstrasilmne pitspesus neiu: “No kuule. Mina olen ilus. Sina kole. Nii lihtne ongi.” Kas maalija Agur Kruusing ja Tauno Kangro teenisid samas polgus? Tauno Kangro kangelase andam armastatud Eesti publikule on laev, Agur Kruusingu hiiud pakuvad mitte ainult laeva vaid ka lennukit, maja ja tarku sententse. Nad kõik tõugatakse tagasi justkui voodi servalt.

Teises saalis sooritab Agur Kruusing religioosse diversiooni. Ta joonistab end manga-Kristuseks ning naudib Marta ja Maarja Magdaleena paarisjalamassaaži. Uskmatud 18aastased netimodellid lähevad teeseldud pühaduse ja liidrisarmi liimile. Nad on avatud kui Alveri maja, sisse õlitatud kui Jeesu jalad. Esimese saali meestest ei ole neil sooja ega külma, kõndigu edasi, oma suur asi käes.

Järgmine teema on Pinocchio ja Buratino riputamine jalgupidi puu otsa eesmärgil kuldmündid hammaste tagant kätte saada. Sõrmeotsad on varbad, mis kuidagi maani ei ulata, küünarnukid on põlved, kukal on tagumik, pikk nina on… Autor lisab peenes kirjas vihje 11. septembri sündmustele ehk maailma kaubanduskeskuse kahe torni pommitamisele. Kas virtuaalraha pilgeni täis topelttorn sümboliseerib ülespoodud Pinocchio-Buratino paarispikknina pungis rahapõskede kohal, mis ekslikult topelterektsiooni mulje jätab?

Kes vastuses kindel ei ole, lugegu mangat, guugeldagu Internetti. Nii lihtne ongi.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht