Galeriikäik – Koduteemaliste näituste buum

MARIKA AGU

Tegevuskunsti maraton „Made in Estonia“ Kanuti Gildi saalis 19. III, Laivi performatiivne moeinstallatsioon „Long Live Trashed Bodies“ Arsi projektiruumis 18. III, korterinäitus „Kohatu“ Kadriorus 10. – 11. III, grupinäitus „Metafoorid kodule“ Tartu Kunstimuuseumis kuni 15. IV, Ulla Juske ja Ella Bertilssoni näitus „11,9 kilomeetrit kesklinnast loodes“ Hobusepea galeriis 1. – 19. III ja eesti kunstnike näitus „Eluruum“ Melbourne’i galeriis Red kuni 8. IV.

24. veebruar on möödas, kuid sellele eelnenud intensiivne ettevalmistus, sellega kaasnenud ootused ja pinge on jätnud märgi maha. Kanuti Gildi saali tänavuse etenduskunsti lühivormide maratonil „Made in Estonia“ jäid silma juubeliaasta pidustustest tõukunud allergiasümptomid. Intensiivne eestluse määratlemine iseseisvuspäeva ja teiste 100. aastapäevaga seotud ürituste ajal, kui omistati eesti rahvale meeldivaid, lausa ennast meelitavaid omadusi, kutsus esile vastulöögi – ironiseerimise ja parodeerimise, Ursulaks kehastanud Joosep Jürgenson ja Raho Aadla seda tegidki. Ursula oli otsustanud oma etteaste ehitada üles Delfi kommentaariumist leitud sõnavõttudele, mis hoolimata kulunud võttest, suutsid jahmatada absurdsusega. Selgus, et ikka konstrueeritakse kuskil elevandiluutornis „tõelise eestlase“ prototüüpi.

Kes vaatas presidendi vastuvõttu moedemonstratsioonina, märkas võib-olla ebatavalist pükskostüümi kandnud Marta Vaarikut, kes oma esindusrõiva oli tellinud moekunstnik Laivi Suurväljalt. 16. III esitles Suurväli oma loomingut Arsi projektiruumis performatiivse installatsioonina „Long Live Trashed Bodies“ ehk „Elagu purustatud kehad“. Kui varem on ta kasutanud oma loomingus modelle, siis nüüd eksponeeris kunstnik rõivaid ja aksessuaare staatiliste objektidena kottpimedas ruumis, nende leidmiseks pidi näitusekülastaja kasutama telefonivalgustust või taskulampi. Formaadilt tavapäratu ühe õhtu näitus õigustas end täielikult, sest valgusvihkude paljusust ei oleks saanud pikemal perioodil tekitada, ka publikut poleks jätkunud.

Armutu ja toores valgus sobis ideaalselt kultiveeritud prügikotiesteetikaga, kus pahaaimamatult võib paljastuda ka midagi eemaletõukavat. Eksponeeritud oli ka kivistunud rõivaesemeid Kris Lemsalu stiilis, näiteks keraamilised tossud ja lössis kampsun. Nende hulgas oli ka töid varasemalt ühisnäituselt maalikunstnik Mihkel Maripuuga. Kangatehnoloog Laivi Suurväli on panustanud nende koostöösse lõuendi pinnastruktuuri töötlemisega, integreerides maali sisse kilet ja muid materjale.

Laivi Suurvälja performatiivne installatsioon „Long Live Trashed Bodies“ ehk „Elagu purustatud kehad“ oli ühel õhtul väljas Arsi projektiruumis.

Endel Apsalon

Korterinäitusi on aeg-ajalt ikka korraldatud, kuid Eesti Vabariigi juubeliaastat on tabanud tõeline kodu- ja eluruumiteemaliste näituste laviin. Tartus ja suvel Varnjas tegutsev Voronja galerii alustas korternäitustega 2016. aastal. Nüüd korraldab galerii EV 100 kunstiprogrammi raames ka näitusesarja „Lätted“, kus vaatajad viiakse kunstnike sünni- või lapsepõlvekodusse.

Noorte kunstnike kodukäsitlus on üha voolavam ning täidetud mitme­suguste tähendustega. Oleme jõudnud olukorda, kus kodu osutab mitmele, aga samal ajal ka mitte ühelegi paigale. Üha vähem on kohti, millele on omased „sügavad sidemed ja emotsioonid“, nagu märkisid korterinäituse „Kohatu“ algatajad kaks päeva kestnud üritusel ajutisel üüripinnal Kadriorus. Kui side koh(tade)ga on raske tekkima, siis ehk hüvitavad selle mälukogemuse materjalid, millega eluruumi sisustame. Näiteks Riin Maide nõukogudeaegsest sektsioonkapist tehtud installatsioon osutas elutervele minevikumaterjalide taaskasutusele, mida võiks rohkemgi näha. Samas vaimus on tehtud Kaisa Söödi mööblikujundus EKKMi kohvikus, mille puhul on kasutatud ülituttavaid nõukogudeaegseid läikivpinnaga saepuruplaate, millest on loodud äratundmisrõõmu tekitav, üllatavalt šikk keskkond.

Tartu kunstimuuseumi näitusel „Metafoorid kodule“ leiab samuti mitmekülgse kodutunde käsitluse, kus noorema põlvkonna kunstnikud tunnistavad sümptomaatilist turva- ja kindlustunde puudumist ja peavad leppima mitte ainult elamispinna, vaid ka sõprussuhete juhuslikkusega. Näitusel tuuakse esile noorte kunstnike elustiili- ja elukorralduse muutusi, just selle argiseid külgi. See on riskantne kuraatori­positsioon, kuid seda kompenseerib teoste mitmekülgne valik. Näituse avatöö, Keiu Maasiku videoinstallatsioon „Kadunud sõbrad“ (2017, varem väljas olnud EKA galeriis) pakub Tartu äärelinna sõpruskonna köitva sotsiaalportree. Kuna on kasutatud peamiselt suviseid kaadreid, mis viivad mõtte nooruse kiirele kaduvusele, siis talvisel pimedal ajal tekitab see melanhoolseid tundeid. See meenutab Paul Kuimeti seeriat „In Vicinity“ (2011), ainult et on palju isiklikum ega tekita võõristust.

Ulla Juske, kes osaleb „Metafoorid kodule“ ühisprojektiga Hanna Piksarve ja Eva Järvega, arendas koduteemat edasi koostöös rootsi kunstniku Ella Bertilssoniga Hobusepea galeriis. Näitusel „11,9 kilomeetrit kesklinnast loodes“ oli galerii keldrikorrusele ehitatud kodu meenutav võttepaik, rekvisiitidena kasutatud võltsmuru, lillekorve ja grilli ning tinglikkust võimendas kasevineerplaatidest ruumikujundus. Ruumis üles võetud kaadrid lähtusid iiri telesarjast „Vihmased päevad Blanchis“, millest laenatud tegelaskujude lugudes väljendus meeldiva kodutunde kirjelduse kõrval ka hirm, paranoia, mittekuuluvustunne ja võimuküsimused.

Ajaloomuuseumis on fotograaf Andres Adamsoni näitus „Pärnu 100 kodukonda“, kus on vaadata fotod saja inimese kodust koos seal elavate inimestega. Kujutiste loomulikkus mõjus pingutatuna, ma ei suutnud esimesest ruumist edasi minna ja näitust lõpuni vaadata, sest kõik näis liiga hästi, et olla tõsi. Facebookis sattusin vaatama Melbourne’is avatud kuue eesti naiskunstniku Brita Benno, Ulvi Haagenseni, Mall Nukke, Liina Siibi, Helen Tago ja Maria-Kristiina Ulase näituse „Eluruum“ avamise fotosid. Ilmselt ei jää see sel aastal viimaseks koduteemaliseks näituseks, käes on alles märtsikuu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht