Eesti skulptuuris on head ajad

Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonna avatud uste päev

KADRI ROOD

Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonna IV kursuse tudengi Robert Broki installatsioon.

Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonna IV kursuse tudengi Robert Broki installatsioon.

Anne Rudanovski

15. I avati Tartu Kõrgema Kunstikooli (TKK) skulptuuriosakonna uksed kõigile huvilistele. Sügissemestri erialaainete hindamise käigus sooviti ka linnarahvale näidata, kuidas tulevased skulptorid arenevad, millises keskkonnas töötavad ning millega õppetöö käigus tegeletakse.

TKKi skulptuuriosakonnal (ning eesti skulptuuril laiemalt) on praegu hea aeg. Skulptuuriosakonna vilistlased teevad eesti kunstiväljal suuri tegusid, võidavad preemiaid ning korraldavad aktiivselt (isiku)näitusi. Samal ajal hoolitsetakse ka järelkasvu eest, kuna praeguste tudengite juhendajate hulgas on Köler Prize’i võitjad Jevgeni Zolotko ja Jass Kaselaan, aga ka teisi noori, kuid juba ohtralt positiivset tähelepanu pälvinud skulptoreid nagu Eike Eplik.

Kuna kunstikriitika üks paljudest rollidest on mõtestada, üldistada ja laiemat pilti luua, on noore skulptuuri retseptsioonis märgata üsna tugevat nii-öelda koolkonna- või põlvkonnaloomet, kus nii TKKi kui ka EKA taustaga loojaid käsitletakse nende põlvkonna- ja koolikaaslaste kontekstis. Individuaalsete joonte kõrval räägitakse palju ka ühisjoontest, mis justkui määratlevad eesti skulptuuri hetkeseisu. Sarnast suundumust võib näha ka noorema põlvkonna maalikunstnike puhul. Mõlemad meediumid (taas)kehtestavad end kunstiväljal ning on ehk suurimad uute tuulte ja värskete ideede toojad siinses kunstielus. Maali positsioon on (eriti laiema publiku silmis) olnud tugevam ja stabiilsem, kuid skulptuuri puhul võib tõesti rääkida uuest hingamisest ja nähtavaks muutumisest. Üks praeguse skulptuuriloomingu põhitunnuseid on meediumi piiride avardumine. Klassikalise skulptuuri kui piiritletud objekti asemele on astunud installatsioonid, mis haaravad endasse suuremal või väiksemal määral kogu näituseruumi, tihti lisandub materiaalsele poolele ka heli.

Skulptuuri ja installatsiooni segunemine ei tähenda aga, et klassikalised väärtused ja käsitööoskused oleksid skulptuurihariduses kõrvale jäetud. Reeglite rikkumine ja piiride ületamine eeldab alustuseks ikka seda, et reegleid tuntakse ning piiride asukohast ollakse teadlik. Seega alustavad skulptuuritudengid oma kunstnikuteed endiselt klassikalisi ülesandeid täites, nt kolpa ja portreed modelleerides ning erinevaid materjale katsetades. Pisut tudengite tööde üle käivat arutelu kuulates oli selgelt näha, et kuigi ideelennule ja loominguvabadusele mingeid piire ei seatud, nõuti tudengitelt siiski valitud idee professionaalset elluviimist ning tugevat käsitööoskust ning kadunud polnud ka klassikalise skulptuuriga seotud väärtused. Väikesi installatiivsuse algeid võis küll märgata juba esmakursuslaste töödeski, kuid enamasti jäädi siiski veel konkreetsemate objektide juurde ning maadeldi materjalide eripära ja sellest tulenevate tehniliste aspektidega.

Õppeprotsessi linnarahvale avamise mõte on iseenesest hea, kuid tundub, et publik seda ühepäevast aktsiooni üles leida siiski ei veel jõudnud. Tõsise tahtmise korral oleks võinud tööde hindamise näituslikku poolt veidi rohkem rõhutada ning külastajatele rohkem vastu tulla. Mõned sildid seintel või ustel andmaks teada, kuhu publik on oodatud ning kus midagi väljas on, oleksid tekitanud avatuma õhkkonna. Praeguses vormis pidi uudistaja ise ustest sisse kiikama ning pisut oli tunne, justkui oleks kontvõõrana sisse hiilinud.

Kuigi tegu on alles alustavate kunstnikega ning hindamisel olnud töödki sellest tulenevalt rohkem käeharjutused kui iseseisvad kunstiteosed, oli põnev õppeprotsessile pilk peale heita. Ehk õnnestuks avatud uste päevast teha teistelegi TKKi osakondadele laienev traditsioon, mille ka publik sel juhul ehk paremini üles leiaks ning kus huvilised saaksid jälgida tulevaste kunstiväljal tegutsejate (kes teab, ehk lausa järgmise skulptuuri ümber mõtestava põlvkonna) arenemist juba varem, kui alles lõputööde näitustel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht