Auhind

Reet Varblane

KTÜ aastaauhind Greta Koppelile ja Hilkka Hiiopile Eesti Kunstiteadlaste Ühingu aastaauhind anti seekord Greta Koppelile ja Hilkka Hiiopile näituse „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” kureerimise eest. „Bosch ja Brueghel. Ühe maali neli jälge” oli Kadrioru kunstimuuseumi 2011. aasta suurnäitus ning paistis silma ettevalmistustöö põhjalikkuse ja näituse ideestiku ning teostusvahendite uuenduslikkuse poolest. Näitusega panustati maalikunsti ajaloo mitmesuguste uurimisvahendite populariseerimisse, kaasates multimeedialahendusi, mis andsid igas vanuses külastajale võimaluse tutvuda kunstiteose uurimise ning tähenduse kõikide tasanditega. Näitus „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” oli väljundiks rahvusvahelisele uurimisprojektile, mille keskmes oli Eesti väärtuslikumaid kunstišedöövreid, uue testamendi ühte lugu kajastav maal „Kaubitsejate väljaajamine templist”. Ulatuslike multimeedialahenduste abil tutvustati nelja XVI sajandi teose algupära, nende valmimisaja ja -koha ning autori otsingute põnevat teekonda. Kõiki nelja maali on põhjust seostada kuulsate Madalmaade kunstnike Hieronymus Boschi (1450–1516) ja Pieter Bruegel vanema (1526/30–1569) loominguga. Näituse autorid olid Eesti Kunstimuuseumi kuraator, Madalmaade kunsti spetsialist Greta Koppel ning muuseumi kaasaegse kunsti konservaator Hilkka Hiiop. Mõlemad väärivad tunnustust kõrgel ja tänapäeva nõuetele vastaval tasemel läbi viidud interdistsiplinaarse näituseprojekti eest, mis kujunes Eesti muuseumimaastikul suursündmuseks. Näitusel Kadrioru kunstimuuseumis käis ligi 20 000 külastajat. Eesti Kunstiteadlaste Ühingu aastaauhinda on antud välja 1972. aastast peale eelmise aasta tähelepanuväärsete saavutuste eest kunstiteaduse või kuraatoritöö vallas.

Anton Starkopfi nimelise skulptuuri aastapreemia Jevgeni Zolotkole

30. IV anti Tartu Kunstimajas üle Anton Starkopfi nimeline skulptuuri aastapreemia. Seekord pälvis selle Jevgeni Zolotko.

Zolotko lõpetas 2008. aastal Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonna ning on täiendanud ennast Eesti Kunstiakadeemias vabade kunstide osakonnas. Praegu tegutseb ta Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis Noorus. Näitustel hakkas kunstnik esinema 2006. aastast. Vaatamata suhteliselt lühikesele kunstnikuteele, on tal olnud ridamisi isikunäitusi: 2009. aastal koos Toomas Mikuga Vaala galeriis „Hall signaal”, 2010. aastal pARTi galeriis Põltsamaal „Hall signaal / Retort II”, 2011. aastal Tartu Kunstimajas koos Ingolfur Juliussoniga „Nimeta” ja praegu on Tartu Kunstimaja pööningul vaadata kohaspetsiifilise installatsiooni „Asjad” kolmas osa. Kuid näitused pole kaugeltki kõik, mis Zolotko kunstnikuteed kaunistavad: ta polnud 2011. aastal mitte ainult EKKMi esimese Köler Prize’i nominent, vaid ta võitis Köleri auhinna.

Starkopfi nimelise skulptuuriauhinna pressitekstis iseloomustatakse Jevgeni Zolotkot kui noort skulptorit ja installatsioonikunstnikku, kelle skulptuurid on „võimsad düstoopilised allegooriad”. Neis on tugev annus Tartu koolkonnale omast „literatuurset ja semiootilist allusiooni” ja ta on toonud Tartu skulptuuri värske mõtlemise, eksperimenteerides mitmete materjalidega, ning suutnud esitada isiklikku traumat märksa üldisemal viisil. Jevgeni Zolotko puhul ei saa mööda kohaspetsiifilisusest, mille ta on sageli sidunud väga iseloomuliku ajatunnetusega, kas siis mõne olulise ajaloosündmuse või selle jäädvustamise viisiga (nagu see oli Köleri auhinna nominentide näituse installatsioonis „Üks päev arhiivitöötaja elus”).

Tänavusse auhinna komisjoni kuulusid Külli Aleksanderson Tartu linnavalitsusest, Jaan Elken Tartu ülikoolist, Birute Klaas-Lang (Tartu kultuurkapital), Jaan Luik (Tartu Kõrgem Kunstikool), Reet Pulk-Piatkowska (Tartu Kunstimuuseum), Ahti Seppet (Tartu Kunstnike Liit), Vergo Vernik (Eesti Kujurite Ühendus) ja Mare Mikoff (Eesti Kultuurkapital).

Anton Starkopfi nimelist skulptuuripreemiat antakse välja 2002. aastast, siiani on see ainus skulptuuripreemia Eestis. Preemia antakse välja üks kord aastas Anton Starkopfi sünniaastapäeva 22. IV paiku. Varasemad laureaadid on Stanislav Netšvolodov (2002), Mati Karmin (2003), Endel Eduard Taniloo (2004), Ahti Seppet (2005), Jaan Luik (2006), Jaan Heldur Viires (2007), Andrus Kasemaa (2008), Ekke Väli (2009), Tiiu Kirsipuu (2010), Jass Kaselaan (2011).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht