Vivat academia!

Raili Sule

Septembris 90. aastapäeva tähistav Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EM TA) alustas kontserdisarja „Vivat academia”. Sarja mõte on vaadata ajalukku. Aastad 1919–2009 on olnud käänulised ka muusikakõrgkoolile ja üsna suurelt ette võetud juubelisarjaga peetakse meeles neid maju, mis tähendasid eri etappe enne praeguse õppehoone valmimist 1999. aastal. Isegi veidi ootamatult anti sarja avakontsert  9. aprillil G. Otsa nimelise Tallinna muusikakooli saalis. Nagu ütles avasõnas rektor Peep Lassmann, oli see antifoonne avaakord, kus vastukõlavalt vaatavad teineteisele silma kaks bigbändi: üks EM TAst, teine Otsa koolist.

Vaiksesse nädalasse mahutatud kontsert oli küll kõlarohke, aga tehtud hästi ja suure rõõmuga. Ühiskontsert igas mõttes, sest osa orkestrante ja soliste olid pidevas liikumises, musitseerides kord ühes, kord teises bändis.  Kavas ainult eesti muusika: rahvaviisiseadest Uno Naissoo, Olav Ehala, Kustas Kikerpuu, Arne Oidi ja Teet Raigi laulude ja instrumentaalpaladeni. Vokaalsolistidena astusid üles Reelika Ränik, Tuuli Taul, Teele Viira ja Anna Kutšinskaja. Bigbändi juhendasid vastavalt Siim Aimla (Otsa kool) ja Teet Raik (EM TA). Tagasivaates ikkagi ilus ja sümboolne kontsert, sest EM TA profiil on viimastel aastatel laienenud, traditsioonilistele erialadele on  lisandunud kultuurikorralduse magistriõpe, elektron- ja jazzmuusika. Otsa kool oli aga esimene, kus 1977. aastast pop-jazzi-erialadel õppida saab.

Lisaks sisulisele koostööle seob kaht kooli ka ühine ajalugu, oli ju alguses muusikaõpetus ühendatud algastmest kõrgemani välja. Tallinna Konservatooriumi esimene hoone, mis sai 1944. aasta märtsi õhurünnakus kannatada, seisis kohas, kus praegu tegutseb Otsa kool.  Järgmised „Vivat academia” sündmused viivad juunis Suure-Jaani ja selle lähedal asuvasse Lahmuse mõisa härrastemajas tegutsevasse kooli, kus konservatoorium leidis Teise maailmasõja päevil (1944) lühikest aega varjualust ja kus tänavu peetakse ka EM TA lõpuaktus. Septembris jätkub sari Kivimäel Vabaduse pst 130, praeguses muusikakeskkooli majas, kus kõrgkool tegutses aastatel 1970–1999, ja oktoobris endises õppehoones Kaarli pst 3, kus haridust anti 1944.–1970. aastani.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht