Uno Veenre 24. III 1920 – 12. IX 2016

Meie hulgast on lahkunud populaarne ja teenekas kultuuritegelane, muusikajuht ja helilooja Uno Veenre.

Uno Veenre sündis 1920. aastal Tartus, poeglaste gümnaasiumis oli ta juba tuntud pillimehena. Sõja heitlikel aegadel ja selle järel jäid ta kontrabassi-, koorijuhtimis- ja kompositsiooniõpingud Tallinnas mobilisatsioonide vahel pooleli. Alles 1958. aastal lõpetas ta heliloojate liidu noorte ja algajate heliloojate seminari, olles nõutud akordionist ja kontrabassimängija restoranides ja kohvikutes, sh John Pori orkestris. Ta tegutses ka ansambli- ja koorijuhina, ameteid oli tal Rahvaloomingu Majas, Kunstilise Isetegevuse Majas, Noorsoo Kultuuripalees, Kirovi-nimelises kalurikolhoosis ja Tallinna Toomklubis.

1960. aastal asutas ta raadios kerge­muusika toimetajana töötades Eesti Raadio juurde rahvamuusikaorkestri, millele hakkasid lugusid kirjutama ka meie nimekaimad heliloojad. Veenre tegevus andis tõuke rahvamuusika­ansamblite sünnile ja rahvapillimuusika vastu elava huvi tekkimisele kogu Eestis. Tema asutatud Vikerlased ja Põhjapiigad tegutsesid aastail 1965–2000, nendega esindas ta eesti kultuuri ka välismaal. Enamik nende kõigi repertuaarist on jäänud salve raadio fonoteeki (umbes 200 võtet). Uno Veenre töö nõudis alatist valmisolekut, hulgaliselt seadeid ja ka oma lugusid, erksaid rahvalikus toonis pillipalu ja süite ning ansambli- ja koorilaule. Üks tõeliselt rahvalik muusikaõhtu toimus viimati veel Nõmme kultuurikeskuses, kus 95aastane maestro ka ise pillimehena kaasa lõi ja kust kuulajaile on eredalt meelde jäänud tema rahvatoonis süit keelpillikvartetile.

Kõnekaimad faktid Uno Veenre elutööst on Eesti Orkestrijuhtide Rahvamuusikaorkestri asutamine 1964. aastal ning vabariiklike rahvamuusikapäevade algatamine. Üldlaulu- ja tantsupeo rahvamuusikaorkestrite üldjuht oli ta koguni neljal aastakümnel aastail 1960–2000. Ta koostas ka laulikuid – oli sarja „Laulge kaasa!“ algataja. Läbilõhki mandrimehena saatis tema tegemisi saarlaslik visadus, huumor ja optimism. Oma asju tegi sportlasliku rühiga muusikajuht veel kõrgeski eas, ikka eesmärgikindlalt ja mõnusa olemisega, talle tulid kaasteelisteks sajad meie kultuuri edasikandjad mitmest põlvkonnast. „Kui on saabunud laupäeva­õhtut“ ning teisi tuntud laule ja pillilugusid jääme laulma ja mängima nüüd temata. Aeg sai täis …

Eesti Heliloojate Liit

Kultuuriministeerium

Laulu- ja Tantsupeo SA

Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts

Rahvakultuuri Keskus

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht