Robert Paiste 9. VII 1932 – 16. XI 2016

Robert Paiste on öelnud: „Heli on vibratsioon ja vibratsioon on energia. Elu energia on samuti vibratsioon ja heli. Seega on meie jaoks heli üks osa väga sügavast ja lihtsast tõest. Me ei ole ainsad, kes nii tunnetavad. On palju muusikast sügavalt lugupidavaid trummareid, kes saavad sama tunde taldrikuid mängides. Tegu ei ole ainult heliga. Tähtis on vibratsioon, puude, kuidas tunnetad lööki taldrikule ja kuidas viimane trummariga suhtleb. On suurepärane tunne luua midagi, see trummaritele üle anda ja näha, kuidas nemad saavad sama tunnetusliku elamuse.“

Robert Paiste elutöö oli trummitaldrikute ja gongide tootmine ja nende kõla arendamine perefirmas Paiste. Ta oli tuntud kompromissitu perfektsionistina, kelle nõudmised toote kvaliteedile ei lubanud mingeid järeleandmisi ja panid aluse kõrgelt tunnustatud kvaliteedimärgile. Tema tooteuuendused ja leiutised mõjutasid viimase poole sajandi jooksul maailmas kogu tööstusharu arengut. Näiteks taldrikute seeriaid Formula 602, 2002 ja Signature Series on aastakümneid kuulunud maailma turuliidrite hulka. Paiste taldrikutega on mänginud ansamblid Led Zeppelin, Pink Floyd, Iron Maiden, Genesis, ZZ Top ja paljud teised. Tänapäeval katab firma toodang umbes 25% maailma trummitaldrikuturust.

Robert Paiste oli sügavate erialateadmistega intelligentne, suure empaatiavõimega vestluskaaslane, kes tundis ennast kodus nii kunstis, kirjanduses kui ka oma lemmikspordialal jalgpallis.

Esimese Paiste trummitaldriku valmistas 1906. aastal Peterburis Mihkel T. Paiste (1881–1937). Perekond põgenes Eestisse Oktoobrirevolutsiooni eest 1917. aastal ja siin alustati 1930ndatel juba tõsisemalt koos poja Mihkel M. Paistega (1907–1963) trummitaldrikute tootmist. Taldrikuid müüdi ka Inglismaale ja USAsse. Perekond Paiste lahkus Eestist 1939. aasta oktoobris, kasutades baltisakslastele antud võimalust naasta Hitleri kutsel kodumaale. Baltisaksa liin jookseb perekonda pr Lilla Paiste suguvõsa poolt. Tegelikult loodeti jõuda Ameerika Ühendriikidesse. Sakslastel olid aga teised plaanid ja pere jäeti II maailmasõja lõpuni Gdańskisse. Sealt põgeneti Saksamaale, kus alustati taas taldrikute tootmist. 1957. aastal viidi firma üle Šveitsi. Pärast firma looja Mihkel Paiste surma 1963. aastal võtsid tema pojad Toomas (1939–2002) ja Robert (1932–2016) firma juhtimise enda õlule. Toomasest sai tegevdirektor ja Robert hoidis silma peal firma tootearendusel. Enamik firma Paiste kuulsaid trummitaldrikute ja gongide kõlasid on tema ja tema juhitud meeskonna looming. Esimest korda pärast sünnimaalt lahkumist käisid vennad Eestis 1967. aastal Tallinna džässifestivali külalistena. Teist korda tuldi koos ema Lilla Paistega 1992. aastal ja külastati vanavanemate sünnikodu Saaremaal Pihtla vallas Rahniku külas.

1994. aastal loodi seniajani töötav müügifirma Paiste Eesti, et varustada Paiste trummitaldrikute ja gongidega kogu endist sotsialismimaade blokki.

Raivo Sersant

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht