Pianismimatš Tallinna muusikakeskkoolis

Ulla Krigul

 

 

24. ja 25. novembril toimus järjekordne “kolme kooli konkurss” pianistidele. Ürituse toimumiskoht ja korraldus vaheldub igal aastal kolme kooli, Tallinna muusikakeskkooli, Tallinna Otsa kooli ja Tartu Elleri kooli vahel. Tänavu asus võitlusareen Tallinna muusikakeskkoolis, osavõtjaid oli kokku 41. Žüriis olid Lauri Väinmaa (esimees), Martti Raide (TMKK), Andres Paas (Otsa kool) ja Ruth Ernstson (Elleri kool). Mõned küsimused žürii esimehele Lauri Väinmaale.

 

Konkursi traditsioon on pikk. Millised muutused on selle aja jooksul toimunud? Ega ole karta ürituse aegumist?

Minu meelest mitte. Noortel ongi vaja stiimuleid ja konkurss on seda alati. Võimalus end kord aastas kokku võtta, siinsamas käe-jala juures, on väga tervitatav. Välisvõistlustel osalemine on palju keerulisem, juba rahaliselt.

Kas õpilaste muusikaline ja tehniline tase on tasakaalus?

Ei ole tasakaalus, paljudki head taotlused jäävad tehniliste probleemide taha. Oli eredaid mängijaid, keda ei olnud võimalik esile tõsta just selle tõttu. Samuti on vahel repertuaari valimisel tehtud vigu: on antud liiga raskeid teoseid mängida inimestele, kes ei ole veel selles vanuses ja küpsuses, et nii suurte ülesannetega hakkama saada. Ses mõttes võib eelistada kergemat kava, mis on viimistletud ja mille “i”-le on pandud täpp peale. Tehniline tase on tegelikult täpselt sama oluline kui muusikaline, need peaks olema täielikus tasakaalus.

Konkursi tulemusi vaadates torkab auhinnasaajate hulgas silma TMKK õpilaste ülekaal.

See on muutuv – kõik sõltub sellest, kas satub rohkem andekaid olema ühes või teises koolis. TMKK on läbi aastate muidugi üldiselt väga tugevalt esinenud meile teada põhjustel: õppimine käib esimesest klassist peale ja kõik on ühes kohas. Otsa kool ja Elleri kool on selles mõttes palju raskemas olukorras. Elleri koolil on laste osa küll olemas, aga Otsa koolis alustatakse I kursuse inimestega, kes käivad üldhariduskoolis ja tihtipeale veel eliitkoolis, kus nõutakse tohutult. Need õpilased on väga suure topeltkoormuse all. Ses mõttes ei ole stardiplatvorm võrdne.

Kuidas sobis konkursipaigaks muusikakeskkooli aula Kivimäel?

Üldse ei sobinud, mul oli kohe südamest kahju. Esiteks see klaver on nii kohutavalt halb ja teiseks ei kõlba saali akustika kuhugi. Kolmas küsimus on see, et TMKK on nii kaugel – laupäeva hommikul, kui alustasime, oli peale žürii saalis kolm inimest.

Pilli olukorrale mõeldes peab ütlema, et siin peaks küll kool otsima investeeringuvõimalust, et muretseda koolile vähemalt üks heal tasemel klaver. Klasside klaverid on ju ka väga-väga ära mängitud ja see pidurdab tegelikult mängijate arengut. Mängijal ei tekigi ettekujutust, mida võib ühest klaverist kätte saada, mida sealt üldse tahta. Kui vähemalt vahel oleks võimalus mängida väga heal klaveril, siis võib edasi harjutada jälle halbadel klaveritel. Sellel on omad plussid ka, et pead ka halvast pillist oskama kõik välja võtta. Aga kui mängid ainult halbadel, siis pole aimugi, mis seal tegelikult võimalik on.

Selles mõttes on eriti Elleri kool palju paremas olukorras ning au ja kiitus, et nad on suutnud sellised klaverid saada.

Mis võiks motiveerida noori niisugusest katsumusest osa võtma, on ju ettevalmistus tõsine ning mitte kõik ei talu võistlemist muusika alal hästi?

Eks ikka see noorte loomupärane soov end teistega võrrelda. Kuigi muusikas ei ole need kriteeriumid nii täpselt paigas nagu näiteks spordis, annab konkursil osalemine küpsust, lavakogemust. Meie elukutse on seotud oma närvisüsteemiga toimetulekuga ja see kogemus tuleb ainult selliste keeruliste esinemistega. On kahtlemata vajalik, et seda jätkataks.

* * *

Kõnealuse konkursi parimad olid: IX klass / I kursus ning I koht Maria Vilberg (õpetaja Mati Mikalai, TMKK); X klass / II kursus ning I koht Jelena Matvejevskaja (Maigi Pakri, TMKK) ja Johan Randvere (Ivari Ilja, Marja Jürisson, TMKK); XII klass / IV kursus ning I koht Inessa Volkova (Mati Mikalai, TMKK).

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht