Ortodoks, tugeva traditsiooni uuenemine muusikas

TIIA TEDER

Õigeusu helitraditsiooni arendamine – kas eelistada professionaalsust või vaimulikku sisu?

Venemaal käib õigeusu muusika käsi hästi. Pärast Nõukogude riigi kokkukukkumist sai sakraalmuusika tagasi tähtsa koha kultuuris. Õigeusu helitraditsiooni arendamiseks tegutseb riigi toetusel vaimuliku muusika akadeemia, alates 2007. aastast toimub õigeusu muusika festival ning 2012. aastast ka heliloomingukonkurss, mis kannab nimeka hümnilooja Roman Sladkopevetsi nime. Konkursi aukogus on autoriteetsed heliloojad Gija Kantšeli, Sofia Gubaidullina ja Arvo Pärt.
Võistulaulmine kutsuti ellu selleks, et saada uut repertuaari kirikuteenistustele ning kontserdisaalis esitamiseks. Nõukogude aastakümned katkestasid muusikalise uuenemine ortodoksi kirikus ja klassikute Tšaikovski, Rahmaninovi, Gretšaninovi ja Tanejevi oopuste kõrvale ei lisandunud uusi kaalukaid teoseid. Kui Peterburis taastati revolutsioonieelsest ajast pärit paastukontsertide sari, ilmnes suur vajadus uute laulude ja teoste järele.
Tänavu suvel jõudis lõpule teistkordne Sladkopevetsi-konkurss, kus osales 120 teosega heliloojaid üle kogu maailma. Võimalikult suure objektiivsuse huvides osalevad heliloojad anonüümselt ning neid hindab avalikustamata žürii autoriteetsetest kirikutegelastest ja muusikutest. Žüriis olid heliloojad Vladimir Martõnov Moskvast, Aleksandr Knaifel Peterburist, Andrei Mikita Moskvast ning Serbia lauljatar Divna Ljubojević. Esimese vooru žürii liikmena tegi kaasa ka dirigent Andres Mustonen. Teoseid valiti välja viies kategoorias ning auhindu jagus 18 heliloojale Venemaalt, Ukrainast, Bulgaariast, Itaaliast ja Eestist. Konkursil pärjatute hulka jõudis ka Erki Meister, kelle Psalm 116 sai Peterburi koorifestivali eriauhinna.
Seekord tähistati konkursiga 700 aasta möödumist Venemaa igumeeni püha Sergi Radonežski sünnist ja talle pühendatud suurvormide kategoorias pälvis kõrgeima auhinna, II preemia noore helilooja Prohhor Protassovi (1988) „Laul pühale Sergi Radonežskile”, mille kandsid ette 7. juulil pidulikul lõppkontserdil Ermitaaži orkester ja Peterburi konservatooriumi koor Fabio Mastrangelo dirigeerimisel. Protassovi teos on piltlik ja volüümikas, selgelt tuntava ortodoksi kõlaga. Rahvusvahelisele pressile ja konkursi laureaatidele suunatud kontserdil teisi võiduteoseid ette ei kantud, kuid neid saab kuulata aprillis toimunud lõppvooru salvestiselt Peterburi koorifestivali veebilehelt.
Intervjuus Eesti Raadiole tõi žürii liige Andrei Mikita esile konkursi peaküsimuse: kas eelistada professionaalsust või vaimulikku sisu? Mikita sõnul esitatakse konkursile professionaalseid teoseid, kus kasutatakse küll kiriklikku teksti, aga tulemus ei ole vaimulik. Samuti on väga siiraid palu, mille autor on sügavalt usklik inimene või kirikutegelane, kuid autori komponeerimisoskus jääb napiks. Šedöövreid ei olnud, nentis Mikita, kuid ühe autori lood kerkisid selgelt esile. Kui ümbrikud avati, selgus, et ainsa I preemia pälvinud teose „Palve pühakotta sisenemiseks” autor on tuntud helilooja Viktoria Poleva. Ühe rahvusvaheliselt tuntuma Ukraina nüüdishelilooja Viktoria Poleva (1962) sügavalt religioosne ja minimalistlik muusika puudutab inimeste hingekeeli. Tema loomingut võib soovitada igale muusikahuvilisele, kes Ukraina sõjale kaasa elab. Youtube’is on leida mitmeid kontserdisalvestisi.
Intervjuus rääkis Poleva oma loomingu mõjudest, rännakutest kloostrites ja kohtumistest inimestega, millest tähtsaim on olnud aastatetagune kokku­puude Arvo Pärdiga. Heliloojat ootab nüüd ees võidureis Valamo kloostrisse, kust ta noorpõlves on saanud oma tugevaimad impulsid. „See on koht, mis muudab inimese teadvust,” ütles Poleva.
Välja on kuulutatud uus Roman Sladko­pevetsi heliloomingukonkurss aastateks 2015–2016. Seekord on see pühendatud perekonna ja abieluõnne pühakutele Pjotrile ja Fevroniale. Teoseid oodatakse kolmes jaotuses: ooper korralduskomitee tellitud libretole ja kahes koorilaulu kategoorias, kus seekord võib peale koori kasutada ka kuni nelja instrumendiga ansamblit. Teosed peavad olema vene või vanaslaavi keeles ja varem avaldamata. Esitamise tähtaeg on 1. mai 2015, finaal toimub aprillis 2016. Osaleda võivad kõik, sõltumata rahvusest, usutunnistusest või diplomist. Infot saab aadressilt www.choirfestival.ru.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht