Olen eelistanud EFKd, sest ei tea paremat koori

Dirigent Marc Minkowski räägib oma hullumeelsest ettevõtmisest esitada Wagneri aasta puhul kaks „Lendava hollandlase” ainetel lavateost ning Eesti koori osast selles.

Kontsertettekandel kaks ooperit: Richard Wagneri (1813–1883) „Lendav hollandlane” („Der fliegende Hollandär”, 1843) ja Pierre-Louis Dietschi (1808–1865) ooper „Kummituslaev” („Le Vaisseau fantôme ou Le Maudit des mers”, 1842). Solistid: Sally Matthews, Ingela Brimberg, Jevgeni Nikitin, Vincent Le Texier, Mika Kares, Bernard Richter, Russell Braun, Eric Cutler, Julien Behr, Ugo Rabec, Hélène Schneidermann, Marie-Ange Todorovitš. Les Musiciens du Louvre-Grenoble, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Marc Minkowski. Kontserdid 19. V – 3. VI festivalil „Ré Majeure” Versailles’ Royal Operas, Grenoble’i kontserdimajas MC2, Viini Kontserdimajas ja Barcelona Palau de la Músicas.

Marc Minkowski (sünd 1962) alustas muusikuteed fagotimängijana ansamblites Les Arts Florisants ja Clemencic Consorts. Dirigendikarjääris saavutas tuntuse ja tunnustuse esialgu prantsuse baroki ajastutruu tõlgendusega enda orkestriga Les Musiciens du Louvre, mille asutas 1982 aastal. Teda on hinnatud ka ooperidirigendina ning vähetuntud ooperite esitaja ja salvestajana. Hiljem on tema repertuaari lisandusid Mozarti ja Haydni looming ning romantismiajastu ja XX sajandi autorite teosed, eelistuseks vähetuntud teoste tutvustamine ja jõuline omanäoline interpreteerimine. Minkowski on Varssavi Sümfooniaorkestri peadirigent aastast 2008 ja sellest aastast ka Salzburgi Mozartinädala kunstiline juht ning on juhatanud ka selliseid tipporkestreid nagu Mahleri Kammerorkester, Berliini Filharmoonikud, Orchestre de Paris, Los Angelese Filharmoonikud, Dresdeni Staatskapelle jt. Ta on Eesti Filharmoonia Kammerkooriga koostööd teinud juba kuus aastat ning andis nüüd meie koorile võimaluse tähistada Wagneri 200. sünniaastapäeva koos Euroopa tippmuusikutega.