Muusikast pilvedes ja riiulitel

EVI ARUJÄRV

m_emikMuusikat on läbi aegade kirjeldatud ja kirjeldatakse eri vaatenurkade alt. Vanad tähendused: muusika kui religioosne ja metafüüsiline nähtus – taevane võnkumine; ühisteadvuse rituaalne ergastaja; ideoloogia ruupor; geniaalse professionaali loodud meistriteos. Neist tuntud kirjeldusdominantidest pole ükski päriselt kadunud. (Muusika)kultuuris on niisugust – näiteks seesama rituaalne, kollektiivset või grupiteadvust ergastav alge –, mis ei saagi kaduda, viimata kaasa selle olemuslikku väge. Nii põimuvadki ka tänapäeva eesti tipphelilooja(te) omamüütides taevased võnkumised argireaalsuse ja intiimsete (sise)ilmadega. Kui toda väljumist igapäevasusest – eriliste meeleseisundite ja erakordse väljendusjõu, tunnetamatu ja nimetamatu maailma – ei toimu, siis ehk ei saagi kõnelda muusikast kui kunstist. Siis on see mingis olulises mõttes tühi.

Ei ole püsivust muutusteta ja sellest võrsuvate väikeste või suurte vastuoludeta. Muusika tehniline külg edeneb üha ja see on mängu toonud uusi kirjeldus- ja väärtusaluseid. Internet on tulvil muusikapilvi – maksuvabu või ka tasulisi levikeskkondi, mida ümbritseb kitsam või laiem fänniklubi ning blogindus. Virtuaalne keskkond ning digitaalse kopeerimise ja matkimise lihtsus loovad kõikehõlmava kultuuridemokraatia illusiooni. Internetiavarustes ei ole vanast meediast tuntud tõlgendamise ja hindamise kaanonid (ehk väärtused – vana muusikakriitika mängumaa) mis tahes muusika levikule eriliseks piduriks. Kõik on looming. Demokraatia hea sõnum sisendab, et kogu kultuuriväli justkui on ja peabki olema ideaalselt horisontaalne ja lame: muidu saab keegi või miski diskrimineeritud. Kuna majandus on siiski ülimuslik, siis on kõigel ühtaegu võimalus ja ka kohustus saada tooteks ja meediasündmuseks. See tähendab, et edu saavutamiseks tuleks milleski eriline olla, või näida. Nii ei saagi muusika kirjeldamises ja hindamises (mis ühtlasi on ka tootereklaam) mööda selle tehnilisest ja ideaalsest väärtustamisest, näiteks pühaduse ja meisterlikkuse kategooriatest, mis ilmselgelt peegeldavad väärtushierarhiaid ja sel viisil rikuvad väikeste küngaste või mäetippudega soovkujutelma kultuurist kui ideaalselt lamedast tasandikust – või siis kõrgplatoost, kui madalus kellegi hinge riivab.

Interneti vahendusel on mitmekesine muusika inimesele väga kättesaadav ja tõlgendustest „rikkumata“. See kontekstivabadus ja süstematiseerimatus ei ole siiski alati voorus. Nagu muudes valdkondades, püsib ja kasvab muusikavaldkonnaski info süstematiseerimise ja hindamise vajadus. Digitaalsetes muusikapilvedes hõljumise kõrval on muusikategijatel ja -korraldajatel eluline vajadus valikuid hõlbustavate puhtpraktiliste ja esteetiliste taustateadmiste järele. Lihtsad asjad: otsitakse repertuaari ja nooti ning ettekandeks ja reklaamiks vajalikku lisainformatsiooni ühe või teise muusikateose kohta. Selles püüab neid nüüd juba 20 aastat abistada äsja sünnipäeva tähistanud eesti muusika infokeskus ehk EMIK – eesti süvamuusikale ja muusikaelule pühendunud asutus, rahvusvahelise muusikainfokeskuste liidu IAMIC ja Eesti Muusika Arenduskeskuse asutajaliige.

EMIKi 20 aasta töö tulemusena on internetis kõigile avatud eesti suurim ja täpseim, päev-päevalt täienev klassikalise muusika andmebaas. Selle mõttelised riiulid sisaldavad süstematiseeritud infot ümmarguselt 21 000 teose kohta. EMIKi online-muusikapoes on müügil ligi viiekümne eesti helilooja uusim looming nootide ja heliplaatidena, ostjateks muusikud ja kontserdikorraldajad enamikust Euroopa riikidest, aga ka Jaapanist, Austraaliast ja USAst. Meie infokirjade portaalis on üle 20 000 kontakti: Euroopa riikide ja USA orkestrid, ansamblid, koorid, dirigendid, interpreedid, agentuurid, muusikakõrgkoolid jt institutsioonid. 2014. aastal koostöös teatri- ja muusikamuuseumi, muusikafondi ning muusika- ja teatriakadeemiaga käima pandud eesti muusika käsikirjade andmebaasis on juba kirjeldatud üle 6000 käsikirja. EMIKi uudiste rubriik hõlmab eesti muusika tähtsündmusi ja loojaid nii Eestis kui ka välisriikides. Virtuaalsete kanalite, messide ja kontaktürituste kaudu jõuavad noodid-plaadid ja info eesti muusikast maailma eri paikadesse. Seda tööd jagub julgelt ka järgnevateks aastakümneteks. Kogu info on kättesaadav nii eesti kui ka (ingliskeelsena) välisriikide interpreetidele, kontserdikorraldajatele ja muusikauurijatele.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht