MUUSIKAMAAILM

Priit Kuusk

Rostropovitši ja Karajevi festivalid Bakuus1. – 10. XII korraldati Bakuus Kara Karajevi nimeline pianistide konkurss, pianismikonverents ning esseekonkurss teemal „Klaver Kara Karajevi loomingus” esmakordselt rahvusvahelistena. Mõlemat žüriid juhtis Bakuu muusikaakadeemia rektor pianist Farhad Badalbäili, ka kuulsa Gabala festivali üks juhte. Kara Karajevi nime kannab praegu riiklik kammerorkester.

IV Rostropovitši festivali (12. – 19. XII) avas Aserbaidžaani Noorte SO. Tippsündmusteks on Iisraeli FO kaks kontserti Zubin Mehta juhatusel Häidar Älijevi palees ja Moskva Solistide esinemine Juri Bašmetiga. Lisaks Bašmetile on Bakuus solistidena pianistid Rudolf Buchbinder ja Eliso Virsaladze, viiuldajad Pinchas Zukerman ja Alena Bajeva, tšellist Natalia Gutman, Maksim Vengerov dirigendina. Pidustust korraldavad Häidar Älijevi ja Mstislav Rostropovitši fondid ning riigi kultuuri- ja turismiministeerium.

London Symphony Orchestra reisib
Lisaks pingsale hooajale kodulinnas reisib LSO rohkesti ka maailmas. Detsembri alguseni oldi nädal Jaapanis, sel kuul veel Horvaatias ja Itaalias. Kevadel viis Kristjan Järvi LSO Araabia ÜEsse ja Indiasse, suvel Aix en Provence’i festivalile ja septembris EXPO-le Hiinas. Ainuüksi uue aasta esipoolel on ees Brüssel, Frankfurt, München, Düsseldorf, Ateena, Philadelphia, New York, Birmingham, Pariis, Cardiff, Varssavi, Rotterdam, Bern, Genf, Lugano, Zürich, Luzern ja Leipzigi Mahleri festival mais. Enamiku reise teeb kaasa peadirigent Valeri Gergijev.

Preemiaid ja tunnustusi
* Esmakordselt pärast 45 aastat (Martha Argerich oli võitnud 1965. a ja nüüdki žüriis) võitis Chopini konkursi Varssavis helilooja 200. sünniaastal taas naispianist – Julianna Avdejeva (25) Venemaalt. Ta sai ka eripreemia Chopini sonaadi parima esitajana. Avdejeva on lõpetanud Zürichi kõrgema kunstide kooli Konstantin Štšerbakovi klassis. II koht tuli Leedu pianistile Lukas Geniušasele, kes oli ka parim poloneesi ettekandja.
* Berliini FO peadirigent Simon Rattle pälvis 55. sünnipäevaks ning teenete eest prantsuse repertuaari ja uue muusika tutvustamisel Prantsuse Auleegioni ordeni.
* Kanadast pärit Yannick Nézet-Séguin (35) on kinnitatud a-st 2012 lepinguga USA „Big Five’i” hulka kuuluva Philadelphia Orchestra peadirigendiks seitsmeks aastaks, kuid jääb ka Rotterdami FO ja Montréali Orchestre Métropolitaini etteotsa.
* 26aastane David Afkham (SLV) on võitnud 1. dirigentide konkursi Salzburgis, žüriid juhtis Franz Welser-Möst, patrooniks Pierre Boulez. 2008. aastal võitis ta ka Donatella Flicki konkursi Londonis.
* Donatella Flicki konkursi tänavune võitja on sakslane Clemens Schuldt (27), LSOga Barbicanis peetud finaalis olid veel kuulsa Kurt Masuri poeg Ken-David Masur (SLV) ja Berliinis tegutsev Kristiina Poska Eestist. Schuldt on ka viiuldaja ja mänginud Deutsche Kammerphilharmonie’s Beethoveni sümfooniaid Paavo Järvi juhatusel.
* Paavo Järvi on Cincinnati SO muusikadirektorina pälvinud Emmanuel Community Centeri Triumph Award’i kui Cincinnatiga seotud väljapaistev persoon. Auhind antakse üle uue aasta veebruaris. Järvi juhatatud Beethoveni sümfooniad (nüüd ka 4 DVD-l firmalt Sony Music) festivalil Bonnis said esmalt Sony CDdele ning on võitnud tänavu preemiaid Münchenis (Creation – Eyes and Ears Awards) ja USAs Rhode Islandi filmifestivalil (parim soundtrack) ning parima dokumentalistika publikupreemia Cincinnati filmifestivalil.
* Prantsuse kriitikute sündikaadi hinnangul on parim ooperilavastus Massenet’ „Manon” Opéra de Paris’s (lav Benoît Jacquot, dir Michel Plasson) ja parim uusooper Thierry Pécou „L’amour coupable” (lav Stephan Grögler, dir Jean Deroyer) Opéra de Rouenis.
* USA rahvusliku kunstifondi (National Endowments for the Arts) ooperiauhinna said sopran Martina Arroyo, heliloojad David Dichiera ja Philip Glass ning Opera Orchestra of New York dirigent Eve Queler.
* Esmakordse Kölni ooperipreemia laureaat on sopran Anja Harteros, esimene saksa laulja, kes on võitnud mainekaima lauljate võistluse „Cardiff Singer of the World” (1999). Eelmisel hooajal  oli ta La Scalas Elisabeth („Tannhäuser”) ja Amelia (“Simon Boccanegra”).
.* Läinud aasta parima lauljana Poolas sai Jan Kiepura auhinna praegu Nürnbergis esinev bariton Mikołaj Zalazinski.
Dresdeni festivali tänavuse preemia (25 000 eurot) võitis Valeri Gergijev. Ta on suurt tähelepanu pälvinud ka LSO CDdega avalikelt kontsertidelt (LSO Live): nt Prokofjevi „Romeo ja Julia” – toimetaja valik (Editor’s Choice; Gramophone ja Classic FM) ning Orchestral Choice (BBC Music); Rahmaninovi II sümfoonia – toimetaja valik (Gramophone).

Tenor Hugues Cuénod’ pikk elu
Jõudis lõpule tõelise kangelastenori šveitsi ooperilaulja Hugues Cuénod’ elu – ta lahkus 3. XII Vevey’s 108aastasena! Cuénod oli laulnud helilooja soovil Stravinski „Elupõletaja” maailmaesiettekandel Venezias, Simon Rattle’i Glyndebourne’i debüüdil Janáčeki „Reinuvader Rebases”, püstitas 84aastasena vanuserekordi NY Meti debütandina ning tegi viimase ooperiõhtu, kui oli 92, olnud laval 1928–1994. Ta debüüt toimus Pariisis Champs Elysées’ teatris Křeneki ooperis „Jonny hakkab mängima”, Cuénod laulis ka Milano La Scalas 1951. aastal ja Londoni Royal Operas (1954–1958) ning ligi 500 etendust Glyndebourne’i festivalil.
Priit Kuusk   
Ülevaate „Eesti muusikuid maailmalavadelt: detsember” leiab huviline e-Sirbist.

Eesti muusikuid maailmalavadelt: detsember
Tippsündmus: Neeme Järvi 7 kontserti Berliini Filharmoonikutega (9. – 18. XII) Berliini Filharmoonia suures saalis. 10. XII ilmus firmalt BIS Järvi juhatatud 6 CDga komplekt Tšaikovski muusikast.

*  1. XII esitas Klarika Kuusk Tartu ülikooli 91. aastapäeva kontsertaktusel Stockholmi Eesti Majas viie eesti helilooja klaveripalu: Arvo Pärt, Mart Saar, Eduard Tubin, Artur Lemba ja Ester Mägi.

*  1.– 4. XII Paavo Järvi viimased kontserdid Deutsche Kammerphilharmonie’ga Jaapanis Osaka Izumi Hallis ja Tokyo Opera Citys: Schumanni kõik 4 sümfooniat, avamäng „Manfred” ning „Ouverture, Scherzo und Finale”.

*  2. XII Ain Anger Rocco osas Beethoveni „Fidelio” Hollandi Ooperi taaslavastuse esietendusel Amsterdami Muusikateatris. Lavastus 2006. a-st Robert Carsenilt, dirigent Marc Albrecht, peaosades veel Alan Held, Christopher Ventris, Nadja Michael. Kokku 9 etendust kuni 27. XII.

*  2. XII oli Mati Turi Mahleri „Laulu Maast” solistiks Lapi KO kavas Rovaniemis, dirigent Leif Segerstam.

*  2. ja 3. XII Anu Tali kontserdid Astuuria SOga Hispaanias Avilésis ja Oviedos, kavas Bartóki III klaverikontsert (solist Dezső Ránki) ja Mozarti Sümfoonia nr 41. Tema teises kavas 9. ja 10. XII Gijónis ja Oviedos olid Elgari Tšellokontsert (Adolfo Gutiérrez Arenas) ning Hispaania esmaettekandes Arvo Pärdi Sümfoonia nr 4.

*  2., 8. ja 9. XII Arvo Pärdi autorikontserdid tema juubeli puhul Itaalias: 2. XII Palermos (Chiesa del Gesu’) ja 9. XII Baris, esinejad Cello Octet Amsterdam ja Vox Clamantis, dirigent Jaan-Eik Tulve: kavas 9 teost, neist kahe ansambli ühisettekandes „Alleluia-Tropus” ja „Da pacem Domine”. Palermos oli helilooja kohal. 8. XII esinesid mõlemad ansamblid Roomas koos Parco della Musica Contemporanea Ensemble’iga Tulve käe all Auditorio Parco della Musicas Sala Petrassis: itaalia ansamblilt kõlas uusversioon teostest „Für Alina”, „Estländler” ja „Pari intervallo”, ühiselt esitati Itaalia esiettekandes „Missa brevis”. 

*  3. XII laulis Juhan Tralla Mannheimi teatri esietendusel Rossini „Sevilla habemeajajast” Almaviva osa (dir Alois Seidlmeier, lav Monique Wagemakers). 23. XII on ta samas laval Verdi „La traviatas” Alfredo osas.

*  3., 5. XII Kristjan Järvi kontserdid Rotterdami FOga saalis De Doelen:  Nielseni „Aladdini süit”, Stenhammari I klaverikontsert (sol Per Tengstrand) / Poulenci Kontsert 2 klaverile (Arthur ja Lucas Jussen’id), Stravinski „Tulilind” (1945).

*  3. – 13. XII juhatas Mihkel Kütson Dresdeni Semperoperis Humperdincki „Hansukese ja Gretekese” 7 etendust, lavastas Katharina Thalbach, peaosades Antigone Papoulkas ja Romy Petrick.

*  4. XII juhatas Kristiina Poska jõulukontserti Humboldti ülikooli Cappella Academica ja kammerkoori ees (Berliin, Heilig-Kreuz Kirche): Bachi Orkestrisüit nr 3 ja Magnificat BWV 342.

*  4. XII Külli Tomingas solistina koos kolme teise lauljaga ooperimuusika kontserdil Milano Bonolas, klaveril Luca Schieppati.

*  4. XII Helen Tobias-Duesbergi „Jõulukantaadi” ettekanne Savannah’s (USA), esitas Savannah Country Day Schooli koor Maaja Roosi juhatusel. Ettekanne pühendati tänavu veebruaris lahkunud helilooja mälestusele.

*  5. XII esinesid Karl Madis ja Margus Martmaa kutsutud eesti publikule Londoni Ukraina Maja puupüsti täis saalis.

*  6. XII Jaak Sepp Soome iseseisvuspäeva pidukontserdil Mikkeli LO ees: Melartini „Serenaad”.

*  8. ja 11. XII Mati Turi debüütetendused Soome Rahvusooperis Pauli peaosas Korngoldi „Surnud linna” esmalavastuses (lav Kasper Holten, dir Mikko Franck).

*  9. XII esines Hamburgi Meediakoolis Finkenaus NYYD Ensemble’i kvartett (Harry Traksmann, Juta Õunapuu, Torsten Tiebout, Leho Karin) kavaga „Thule mustrid”, eesti kvartetimuusika 1977–2007: Arvo Pärdi „Summa” ja „Fratres”, Galina Grigorjeva „Lõputu kaanon”, Helena Tulve „nec ros, nec pluvia…”, Tõnu Kõrvitsa „Thule mustrid”, Lepo Sumera Keelpillikvartett ja Erkki-Sven Tüüri Keelpillikvartett Urmas Kibuspuu mälestuseks.

*  9. ja 11. XII Kristiina Poska dirigeeris Brandenburgi Sümfoonikute ees Berliini Brandenburgi Teatris Puccini ooperi adaptsiooni „Mimi – La  bohème” (lav Konrad Christian Göke), kus nimiosas laulis menukalt Liisi Kasenõmm. Liisi Kasenõmm laulab etenduse ka 25. XII (dir. Michael Helmrath).

*  9. – 11. XII Neeme Järvi kontserdid Berliini Filharmoonikute ees: Šostakovitši 14. sümfoonia (sol Olga Mõkõtenko ja Anatoli Kotšerga), R. Straussi „Don Juan” ja Tšaikovski „Francesca da Rimini”. 11. XII kontsert otseülekandes videos Berliini FO kodulehelt.

*  9. – 11. XII Paavo Järvi kontserdid Frankfurti Raadio SO ees: Bernsteini „Three Danse Episodes” ja „Serenade” (sol Janine Jansen), Ivesi „Unanswered Question”, Varèse’i „Amériques”.

*  10. XII Plaadifirma BIS laskis müügile komplekti Neeme Järvi Tšaikovski plaatidest (6 CDd, salvestatud Göteborgi SOga ja ilmunud 2004–2009): kõik 6 sümfooniat, 3 avamängu (sh „Torm”), näidendimuusikat („Lumineid”, „Vale-Dimitri ja Vassili Šuiski”), „Itaalia capriccio”, „Francesca da Rimini”, „Romeo ja Julia”, muusikat ooperitest „Jevgeni Onegin” ja „Vojevood”, 2 serenaadi, „Eleegia” jm.

*  10. – 31. XII Lauri Vasar Schaunard’i osas Puccini „Boheemis” (14 etendust) Brüsseli kuninglikus teatris „La Monnaie”; dirigent Carlo Rizzi, lavastaja Andreas Homoki.

*  14. – 17. XII Mihkel Kütson ja Niederrheinische Sinfoniker (Krefeld, Mönchengladbach): Mozarti Sümfoonia nr 32, Hatšaturjani Viiulikontsert (Feng Ning), Dvořáki VII sümfoonia.

*  15.-16. XII Olari Elts Müncheni Kammerorkestriga Ravensburgis ning Müncheni Prinzregententheateris: Debussy „Fauni pärastlõuna” ja „Kuuvalgus”, Barberi „Knoxville: Summer of 1915” (sol Claron McFadden) ning Erkki-Sven Tüüri VIII sümfoonia Saksamaa esiettekanne, autor kohal (Müncheni kontserdi salvestas Baieri Raadio).

*  15. – 18. XII juhatab Neeme Järvi Berliini Filharmoonikuid: Rimski-Korsakovi süit „Mlada”, Tšaikovski I klaverikontsert (Arkadi Volodoss), Tanejevi IV sümfoonia.

*  17.- 18. XII Paavo Järvi Cincinnati SO ees: Bartóki „Divertisment”, Mozarti 5. viiulikontsert (sol Hilary Hahn), Britteni „Lihtne sümfoonia”, Stravinski „Pulcinella” süit.

*  19.-20. XII Mihkel Kütson Oldenburgisches Staatsorchesteri ees:  Mendelssohni „Merevaikus ja õnnelik sõit”, Weberi I klarnetikontsert (Martin Spangenberg), Berliozi „Fantastiline sümfoonia”.

*  20. ja 28. XII dirigeerib Kristiina Poska Verdi „La traviata” etendusi Komische Operis Berliinis, lavastaja Hans Neuenfels, nimiosas Brigitte Geller.

*  21.– 23. XII juhatab Risto Joost kontserte Hollandis (Zwolle, Amsterdam, Naarden): Händeli „Messias” ja Bachi Magnificat Es-duur; esitavad Madalmaade Kammerkoor, Holland Baroque Society ning kammerkoori solistid.

Arvo Pärdi muusika esitusi välisinterpreetidelt
*  3. XII „Spiegel im Spiegel” Badische Staatstheateris Karlsruhes, esit Leonie Gerlach (bassklarnet), Karen Tanaka (klaver).

*  3., 19. XII ja 30. XII Dortmundi Teatris jätkuvalt laval Arvo Pärdi muusikaga õhtuttäitev balletietendus „h.a.m.l.e.t. – die geburt des zorns” (kor Xin Peng Wang): „Aliinale”, „Arbos”, „Cantus”, „Tabula rasa”, „Collage sur Bach”, „Ariinuška variatsioonid”, Sümfoonia nr 1, „Pro et contra”, „Kui Bach oleks…”, „Perpetuum mobile”. Mängivad Dortmundi Filharmoonikud, dirigent Motonori Kobayashi.
*  4. XII „Festina lente” Hamburger Camerata kavas, dirigent Max Pommer.

*  4. XII „Fratres” Lunds Nya Kammarorkesteri kavas Lundis Wieska Szymczynska juhatusel. „Fratrest” esitas samal päeval ka Northern Chamber Orchestra Macclesfieldis (UK), dirigent Richard Tanner.

*  5., 10., 13., 19., 20. XII  Stuttgarti Riigiteatri laval John Neumeieri balletid Pärdi muusikal: „Cantus” ja „Fratres”. Mängib Württembergi FO, dirigent James Tuggle.

*  7. XII „Cantus” Southampton Contemporary Music Groupi kavas, dirigent Michael Zev Gordon.

*  9. XII mängis London Symphony Orchestra Barbicanis Antonio Pappano käe all „Fratrest” (sol Roman Simovic, viiul).

*  10. XII „Fratres” ja „Cantus” kavas Freiburgis, esit Freie Waldorfschule St. Georgen orkester.

*  10. XII „Festina lente” ja „Jõuluhällilaul” (sol Anja Schlosser) Detmoldi Kammerorkestri jõulukontserdil, kaastegev Lippe Filharmooniakoor, dirigent Pierre Hoppé.

*  11. ja 17. XII „Berliini missa” ja „Salve Regina” Oldenburgis balletilaval (kor Guy Weizman, Rony Haver, esietendus), esit Nordwest Tanzcompagnie Oldenburg, Oldenburgi Kammerkoor ja Staatsorchester, dirigent Guido Johannes Rumstadt.

*  15. XII „Fratres” Northern Chamber Orchestralt Warringtonis, juhatas Nicholas Ward viiulil.

*  17. XII „Fratres” Hofer Symphonikeri kavas Hofis, dirigent Daniel Klajner.

*  18. XII „Cantuse” esitab Amsterdamis ja 19. XII Utrechtis noortekollektiiv Strijkorkest Zoroaster, dirigent Herman Draaisma.

*  18. ja 19. XII mängib USAs Jamaica Plain’is ja Bostonis „Cantust” Bostoni dirigendita kammerorkester A Far Cry.

*  21. XII esitavad „Berliini missa” Clermont-Ferrand’is Laurenscantorij Rotterdam ja Orchestre d’Auvergne, dirigent Arie van Beek.

*  21. ja 22. XII kõlab „Silvanuse laul” ja „Jõuluhällilaul” Bernis Pauluse kirikus Freie Gymnasium Berni orkestri ja koori advendikavas, dirigent Michael Hornung.

*  26. XII „Berliini missa” ja „Eesti hällilaul” kavas Itaalias Ternis, esit Associazione InCanto.

Varasemast.
*  28. XI esines Juhan Tralla solistina Mannheimi Teatris sõpruskontserdil „Mannheim – Haifa”.

*  26. ja 28. XI Marius Petersoni kontserdid ansambliga Graindelavoix Brüsselis ja Antverpenis, kavas Sitsiilia muusika XII saj.

*  25., 26. ja 28. XI Külli Tomingas solistina kavas „Napoleon in Music” Milanos kolmes paigas (Coop Arona, Coop Baggio ja Arena Civica): Paisiello, Cherubini, Beethoven, Spontini, Rossini. Klaveril Luca Schieppati.

*  19., 21. XI Liisi Kasenõmm peaosas Berliini Brandenburgi Teatris etenduses „Mimi – La  bohème” (Puccini ooperi adaptsioon, lav Konrad Christian Göke), dirigent Michael Helmrath.

*  18., 21., 28. XI Lauri Vasar Šaklovitõi osas Mussorgski „Hovanštšinas” Hamburgi Riigiooperis, dirigendiks Simone Young.

*  18. ja 20. XI Paul Mägi juhatas Anders Nilssoni „Requiemi” maailmaesiettekannet Rootsis (Uppsala, Stockholm), esitajad Uppsala KO, St Jacobi kammer- ja St Clara motetikoor Stockholmist, solist Olle Persson. Kavas veel A. Halléni „Om hösten” ja F. Berwaldi III sümfoonia.

*  16. XI Weberi Klarnetikontsert in Es Islandi Raadios, esitajad Hannes Altrov ja ERSO Paul Mägi juhatusel.

 *  14. XI BBC Radio 3 kavas Vallo Järvi juhatusel Heino Elleri Kolm pala (keelpilliorkestrile), esit Eesti Raadio SO (sama oli siin kavas ka 27. VII). 1. XI  BBC Radio 3 kavas Vallo Järvi dirigeerimisel 4 aariat Kabalevski „Colas Breugnonist” (esit ERi SO, solistid Georg Ots ja Urve Tauts). Kabalevski salvestus on kõlanud novembris ka Islandi Raadios.

*  11. XI Erkki-Sven Tüüri „Transmissioni” 6 klaverile esitus sarjas Cheltenham Contemporary Concerts, mängis Piano Circus.

*  5. ja 6. XI Veljo Tormise koorifestivalidel Hollandis tema 80. sünnipäeva puhul osales kokku 17 koori enam kui 400 lauljaga, koorid olid kahele festivalile jaotunud kahe linna, Leideni ja Amsterdami vahel, pärit paljudest Hollandi linnadest. 5. novembril lauldi Leideni linnasaalis Stadsgehoorzaal Tormise esimest festivali, osalemas koorid: Canzonetta Katwijk, Capella Vocale, Kamerkoor Kwintessens, Kinderkoor Cantar, Klein Leids Liederen Koor, Leids Kamerkoor, Mrs. Darcy ja Vieux Bleu. Mõlemal pool oli igal kooril laulda 10-12 minutine Tormise programm, Leidenis juhatas ühendkoori lõpulugu „Meile antakse” (ingl. k.) Wim de Ru. 6. novembril laulsid Amsterdami festivalil Boomkerk’is koorid: Audite Nova Kamerkoor Nijmegen, Conservatorium van Amsterdam koor, Kamerkoor Estrivo, Kamerkoor Pur Sang, Kamerkoor Vocoza, Vrouwenkoor Cantiamo, Apeldoorn Vocal Ensemble, Ijlanden Koor. Ainsana esines mõlemal pool Leiden English Choir, selle dirigent Hebe de Champeaux ja tema koor olidki festivali algatajaid ja Hebe selle kunstiline juht. Tema juhatas ka Amsterdamis ühendkoori „Meile antakse”. Helilooja oli proovides koore juhendamas ja kontsertidel.

*  21. X ja 20. IX Annely Peebo Viini Volksoperis Straussi „Nahkhiires” vürst Orlofsky osas (lav Heinz Zednik, dir Dirk Kaftan ja Noam Zur).

* 10. X Duo Külli Tomingas – Luca Schieppati Milano Baggios (Chiesa Vecchia), kavas Rossini, Bellini, Donizetti, Verdi. Sama duo esitas 23. IX Milanos Coop Baggios kava „Originale e copia”: Rossini, Schubert, Schumann, Gluck, Mozart. 19. IX oli Tomingas üks soliste Pergolesi „Stabat materi” ettekandel Lomellos (Pavia), klaveril Raffaele Mascolo. 11. IX laulis ta Mascagni „Talupoja au” vabaõhulavastuses Mamma Lucia osa Bergamos Trescone balneario’s. Klaveril Andrea Attucci.

Ülevaate koostanud Priit Kuusk

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht