Muusikamaailm

Priit Kuusk

Nüüdismuusika Varssavis ja Schwazis Homme lõppev (alates 16. IX) 48. nüüdismuusika festival “Varssavi sügis” on esiplaanile toonud jaapani, hiina ja vene muusikat. Avakontserdil Rahvusfilharmoonia saalis esinenud Slovaki Raadio SOd juhatas ungarlane Zsólt Nagy, avateoseks Toru Takemitsu “Vocalism Al”, ent õhtu viimaseks teoseks oli autori kohalolekul Helena Tulve “Sula”.

Toimusid kohtumised heliloojate Klaus Huberi, Toshio Hosokawa ja Heiner Goebbelsiga, esimesed maailmaesiettekanded kõlasid Moskva Kaasaegse Muusika Ansamblilt nende vene muusika kavast: Maria Voinova “Wie ist es möglich?” ja Juri Kasparovi “Hommage à Honegger”. Vene muusikat tõi ka Seattle Chamber Players USAst (uus teos Pavel Karmanovi “Get in!”).

Teisi esinejaid: Collegium Novum Zürich, Krakovi löökpilliansambel (uusteoseks Poolas õppiva süüria helilooja Zaid Jabri “Glyptos”), Kairos Quartet, Poola Raadio Kwartludium Ensemble’i kava avas Krzysztof Knitteli “Vagante”. Koos Varssavi Suure Teatri kooriga esitati Valentin Silvestrovi “Requiem für Larissa”, põnevust lisas eile ja täna Goebbelsi ooper “Landscape with Distant Relatives” Ensemble Modernilt Rahvusteatris (teine esiettekanne) ning täna õhtul Pierre Boulezi “Répons” IRCAMi Uue Muusika Orkestrilt. Homme lõpetab pidustused Varssavi FO Antoni Witi käe all, kavas Hosokawa harfikontsert “Re-turning” ning Taveneri “Fall and Resurrection”, kus solistiks läti sopran Sonora Vaice.

Ka festivalil “Klangspuren” Austria Tiroolides Schwazis (9. – 25. IX) olid avaõhtul tegevad eesti muusikud: Olari Elts juhatas avakontserti Tirooli SO ees Innsbruckist, kus oli kaastegev ka kitarrist Riho Sibul. Kavas Tadeusz Wielecki, G. F. Haas oma uue Tšellokontserdiga (sol Lucas Fels), Witold Lutosławski tsükkel “Fanfares” I – III, õhtu lõpetas Erkki-Sven Tüüri V sümfoonia.

Festivalil olid esiplaanil poola ja läti heliloojad, festivali heliloojaiks Helmut Lachenmann (70) ja Georg Friedrich Haas. Korraldati ka projekt “Guitar Unlimited”, taas kohal Neue Vocalsolisten Stuttgart, ensemble recherche ja Arditti String Quartet Londonist. Kõlas ca 20 teose maailmaesiettekanne. Lätit esindasid Rigas Kamermuziki ja nende kvintett ning Läti Raadio Koor, Terje Rypdal kitarristina ja dirigendid Normunds Sne ning Kaspars Putninš, nende kavades oma muusikast Andris Dzenitis, Maija Einfelde, Gundega Smite ja eriti silmapaistvalt Eriks Esenvalds. Nii Olari Elts oma NYYD Ensemble’iga kui Erkki-Sven Tüür festivali heliloojana on Schwazis varasemast tuttavad.

 

IMC preemia Theodorakisele

Rahvusvahelise Muusikanõukogu (IMC/UNESCO) tänavuse preemia laureaat on kreeka helilooja, juulis 80. sünnipäeva tähistanud Mikis Theodorakis. Preemia, diplomi ning UNESCO medali saab ta kätte Saksamaal Aachenis novembris. UNESCO peadirektor Koichiro Matsuura märgib oma avalduses, et Theodorakis on järjekindlalt seisnud muusikalise loomevabaduse eest, IMC president Kifah Fakhouri hindab maestrot kui silmapaistvat muusika ja kultuuride dialoogi edasiviijat. Theodorakise loomingust tuuakse esile teosed “Epitaphe”, “Axion Esti” ja “Romisyni”, samuti olümpiamängude aegu etendatud uute ooperite sarja antiikkreeka ainestikul. Aastal 2004 sai preemia Senegali laulja ja laululooja Youssou N’Dour. 1. – 5. X peab IMC oma maailmamuusika foorumit ja peaassambleed Los Angeleses.

 

Kolmelt konkursilt

54. ARD rahvusvahelisel konkursil 29. VIII – 16. IX Münchenis (konkurss on 11 Saksa ringhäälingu ühisettevõtmine), kus erialadeks olid viiul, tšello, metsasarv ja klaveriduo, osales seekord 194 noort muusikut. Parimad I preemiaga: viiul, Keisuke Okazaki (Jaapan); tšello, äärmiselt võluv 27aastane hiinlanna Jing Zhao (sai ka publikupreemia); metsasarv, Szabolcs Zempléni Ungarist; klaveriduo, parim II preemia ja publikupreemiaga vendade Victor ja Luis del Valle ansambel Hispaaniast (järgnesid leedu ja vene duo). II ja III preemia saajaid tuli veel Saksamaalt, Kanadast, Armeeniast, lisaks pikk rida eripreemiaid.

Kohustuslike palade autorite seas olid Johannes Maria Staud, Jörg Widmann, Mauricio Kagel (tema “Capriccio” kahele klaverile kõlas ka ühel lõppkontsertidest (14. IX), mida anti kolm kammerplaanis ning üks 16. IX ka finaalvoorudes mänginud Baieri Raadio SOga Yakov Kreizbergi juhatusel). Klaveriduod võistlesid viimati aastal 2000, mil I preemia Eestisse tuli (Mati Mikalai – Kai Ratassepp). Viiendat ja viimast aastat oli konkursi kunstiliseks juhiks Müncheni Kammerorkestri nimekas dirigent ja viiuldaja Christoph Poppen.

1995. aastal alustanud Sibeliuse-nimeline dirigentide konkurss Helsingis toimus nüüd 11. – 15. IX kolmandat korda. 198 videovooru saatnud taotlejast 43 maalt (neist 19 naised) lubati avavooru 20 muusikut. Enim taotlejaid oli USAst (23), Jaapanist (22) ja Venemaalt (17), Soomest 8 dirigenti. Nagu võitjat ei leitud ka esimesel konkursil 1995 (2000 sai I preemia Olari Elts), läks preemiatega tänavu veel kehvemini: ei ühtegi kolme esimese preemia väärilist (I preemia olnuks 15 000 eurot). Parimana sai ergutuspreemia (7500 eurot) kreeklane Andreas Tselikas (1978), finaalvoorus osalemise väikesed preemiad said Shuntaro Sato (Jaapan) ja Jan Söderblom (Soome), kes oli pikka aega Uue Helsingi Kvarteti viiuldaja, orkestrite kontsertmeister, praegu Lappeenranna Linnaorkestri dirigent ja juhatas äsja ka Stockholmis Thomas Jennefelti ooperi “Sport och fritid” maailmaesiettekannet.

Teises voorus tuli juhatada Uljas Pulkkise kohustuslikku uudisteost “Trial”. Žürii esimeheks oli konkursi kunstilise juhina Esa-Pekka Salonen, tuntumateks žüriiliikmeteks inglise helilooja ja dirigent Oliver Knussen, soome dirigent Jukka-Pekka Saraste, Deborah Borda Los Angelese FO ning Tryggve Nordwall Zürichi Tonhalle toimetuse juhtidena ning esmakordselt ka kaks Eesti maestrot, Neeme Järvi ja Eri Klas.

Varasemast tuleb meenutada ka Nikolai Malko nimelist 14. dirigentide konkurssi Kopenhaagenis, kus võistlema lubati 30 noort. Teise vooru pääses ka kaks soomlast, sh Eva Ollikainen. Esmakordselt kogu konkursi ajaloos tuli võitjaks naisdirigent Mei-Ann Chen Taiwanilt, II preemia sai Christian Orosanu (Rumeenia), III Okuda Keigo (Jaapan). Just siit sai IV preemia (1989) ka Arvo Volmer. Konkursi president oli nüüdseks juba 74aastase dirigendikogemusega Kurt Sanderling (sai 93aastaseks 19. IX), žürii liikmeteks James Loughran, Jorma Panula, Thomas Dausgaard jt.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht