Minevikuta pole ka tulevikku Eesti muusika päevad 2009

Maria Mölder

„Kes minevikku ei mäleta, see elab tulevikuta,” teadis kirjamees Juhan Liiv ütelda. Mäluga on kummalised lood, mälu mängib meile vahel vingerpusse. Mängis vist ka Juhanile. Isegi kollektiivse mäluga tehakse tihtipeale tükke. Eesti muusika päevadel on tänavu ette võetud nimelt too kollektiivse mälu muutmise trikk – ehk saab sest ka tulevik mõnevõrra helgem. 

Jah, regilaul on tore küll. Ent kas poleks hoopistükkis lihtsam rahva eneseteadvust ja -uhkust ehitada teadmisele, et kõik see Euroopa kultuur tantsib meie taktikepi järele? Sedasi unistades kaugele ei jõua, on Eesti muusika päevade (EMP) seekordne sõnum. Tarvis tegu teoks teha! Mammutkontserdil saamegi teada, milline võis olla siinsetel aladel jahti pidava küti hüüd I sajandil e Kr, kuidas kõlas isorütmiline regilaul XII sajandil või XVI sajandi madrigal, milliseid võtteid kasutas eestlasest Bachi kaasaegne helilooja oma vaimulikus kantaadis ning mäherdune oli Eestis õilmitsev romantism või koguni modernism. Nautides suursugust hetke minevikus ja fantastikas, ei tasu unustada, et rännak minevikku omandab suurema tähenduse, kui oskame ka olevikus ja tulevikus toimuvaid protsesse vääriliselt hinnata.

EMPil on õnnestunud väikestviisi käsi külge panna oleviku ja äkki isegi tuleviku kujundamisel. Heliloojate ja videokunstnike vahel eelmisel aastal alanud  tihedam koostöö tähendab sisuliselt topeltkvaliteeti. Mark Raidpere on mullu Erkki-Sven Tüüri muusikale loodud videoga „Dedication” nüüdseks ka rahvusvahelist tähelepanu pälvinud: teose ostis koguni Prantsusmaa avalik kunstikogu Collection Domaine de Chamarande. Mõistes, et ühistegevus teiste kunstivaldkondadega lisab muusikale tublisti väärtust, jätkab EMP videomuusika programmiga ka tänavu. Samamoodi tahab EMP, juba kolmandat aastat  akadeemilisema ringkonna kokku viia alternatiivsema muusikaga – eks eri sädemete trehvamine too jällegi uusi tuuli. Salapärastel asjaoludel ühinevad EMPil suisa korvpall ja muusika – tervis tuleb! Festivali ametlike väravatena toimivad väliskülaliste kontserdid: EMPi väisavad Collegium Novum Zürich ja Athelas Sinfonietta Copenhagen, kelle kontserte kroonivad eesti heliloojate (esi)ettekanded.

Esiettekandeid jätkub kamaluga teistelegi kontsertidele. Traditsiooniks saanud autorikontsert viib meid  tagasi Erkki-Sven Tüüri varasema loomingu juurde. Tallinna muusikakeskkooli õpilased esitavad sügisel esimest juubelit tähistava Tüüri muusikat aastatest 1985–96: klaveri- ja kammerteoseid, maitseks veidi sümfoonilist muusikat Risto Joosti dirigeerimisel. Heliloojale eneselegi tõotab kontsert põnevat elamust, kuivõrd isiksus ja loomingulised taotlused on aja lennates piisavalt muutunud. „Ma ei ole ammu nii suures koguses oma varasemaid lugusid üksteise järel kuulanud. Küllap see on mulle nagu omamoodi  rännak ajas ja sellisena kahtlemata väga omapärane kogemus,” arvas Erkki-Sven Tüür hiljuti, nähes kontserdi kavas Klaverisonaati, „Ahitektoonika II ” ja teisi ammuseid teoseid. Tüüriga on festivali raames plaanitud ka kohtumine kolmandat hooaega kestvas heliloojate liidu kohtumisõhtute sarjas „Helilooja, kes sa oled?”.

Kuid EMPi hõlma all tehakse veelgi kokkuvõtteid reaalsest lähiajaloost. Eesti Muusika Infokeskus esitleb meie ajal eesti muusikasse olulise panuse andnud heliloojate põlvkonnast (Galina Grigorjeva, Tõnis Kaumann, Tõnu Kõrvits, Märt-Matis Lill, Jüri Reinvere, Toivo Tulev, Helena Tulve, Mari Vihmand) kõnelevat uut raamatut „Kaheksa portreed. Eesti heliloojad 1” ning ansambel U: tutvustab uut eesti nüüdismuusikast tulvil plaati „U:”. Koostöös välisministeeriumiga esitletakse mainitud albumit Tauno Aintsi, Tatjana Kozlova, M.-M. Lille, Andres Lõo ja H. Tulve muusikaga lisaks kontserdisaalile ka Eesti Vabariigi virtuaalsaatkonna keskkonnas Second Life.  See ongi nüüdismuusika tulevikukeskkonnas.

Eks tuleviku eest kanna hoolt ka tudengi- ja õpilaskontsert EMPi raames. Või hoopis EMP foorum, kus heliloojate ja teiste loojanatuuride loomekeskkonna praktilisemate küsimuste üle on lubanud arutleda nii heliloojad kui ka üldse mitte otseselt loojad.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht