Klassikaraadio tuleb külla

Nele-Eva Steinfeld, Klassikaraadio toimetaja

Mais käis Klassikaraadio külas kümnel Läänemaa koolil, jätkates 2012. aasta kevadel alustatud koolikontsertide sarja „Klassikaraadio tuleb külla”, mis tutvustab noorte esinejate kaudu klassikalist muusikat ja Klassikaraadiot. Möödunud aastal korraldasime 22 kontserti Pärnumaa, Tartumaa, Kesk-Eesti, Virumaa ja Harjumaa koolides ning sari pälvis Eesti Rahvusringhäälingu aasta projekti auhinna. Loomulikult soovime jätkata, sest huvi on olnud suur ning uusi koole, mida külastada, on õnneks väga palju. Klassikaraadiot võib pidada tinglikult Eesti suurimaks kontserdisaaliks, mis toob kuulajateni mitusada kontserdi-ülekannet aastas. Miks läksime kontserdikorraldamise radadele? Ühelt poolt on põhjuseks kindlasti kontakt noore publikuga ja teiselt poolt noorte interpreetidega. Kuna klassikalise muusika auditooriumi keskmine vanus terves maailmas on kerkinud kõrgustesse, tuleb raadiojaamadel ja kontserdikorraldajatel väsimatult noortes huvi äratada, et kuulajaskonna keskmist vanust kas või paari pügala võrra langetada. Noortele tehakse eraldi programme, neid kutsutakse proovidesse ja lava taha solistidega kohtuma (seda on teinud näiteks Anu Tali koos Põhjamaade Sümfooniaorkestriga). Mullune oli Klassikaraadios noorte aasta, mil oli senisest enam noore auditooriumiga suhtlemist ja noorte interpreetide salvestamist, mida tänavu ja tulevikuski kindlasti jätkame. Üks koolikontsertide sarja korraldamise põhjusi on seegi, et Eesti väiksemates paikades on kontserdielu Tallinna või Tartuga võrreldes üsna olematu. Huvi klassikalise muusika vastu ja kontserdilkäimise vajadus on aga harjumus, mis saab tihti alguse koolieas.

Koolikontserte Eestis siiski tehakse, ent Klassikaraadio pakutav on pisut teistsugune. Saadame koolidesse esinema noored muusikud, kes vanuse poolest ei erine kuigivõrd oma kuulajatest. Sel kevadel olid kontserdireisil kaks triot: Kirke Karja (klaver), Madis Meister (kitarr) ja Mattias Vihmann (metsasarv) ning Liidia Ilves (klaver), Anni Ruugla (flööt) ja Johanna-Maria Jaama (viiul). Kavad olid lühikesed, vaheldusrikkad ja repertuaari hulka, milles sisaldus ka Eesti muusikat ja nüüdisteoseid, oli lisatud populaarseid klassikapalu, mis pakkusid noortele suurt äratundmisrõõmu. Olulisim tahk, mille poolest „Klassikaraadio tuleb külla” kontserdid ehk teistest koolikontsertidest erinevad, on elav suhtlus publikuga, muusikapalade tutvustamine ja küsimuste abil kuulajate kaasamine. Kontsert on ju helilooja, muusiku ja kuulaja kohtumispaik ja kuigi muusika mängimine on iseenesest juba suhtlusvorm, jääb kontakt esinejate liigse reserveerituse tõttu mõnikord kiduraks, mistõttu suure kontserdikogemuseta noorele publikule võib klassikalise muusika maailm jääda kaugeks.

Klassikaraadio kontserdisarjast saadud kogemused ja senised 32 kontserti näitavad, et suhtlus muusikutega ja muusikast rääkimine toob noorte puhul kergesti kaasa teatud ühisosa või meie-tunde. Jääb lootus, et isegi kui klassikalise muusika kontserdil käimise harjumus puudub, ei tekitaks vähemasti kontserdisaali sisenemine tulevikus võõristust. Maailm muutub ja kontserdikorraldajad püüavad muutustega toime tulla. Küll tehakse klassikakontserte saaliseintest väljaspool (Londoni Sümfooniaorkester ja Valeri Gergijev Trafalgari väljakul) või siis püütakse muusikat sulandada teiste kunstiliikidega. Tarvis on mitmesuguseid kontserdivorme, nii uusi kui traditsioonilisi. Ent ikkagi näib, et suhtlus ja otsene kontakt on jätkuvalt olulisimad võtted, et kuulajaile suuremat huvi pakkuda ja uut publikut saalidesse tuua. Olgu muusikast kõnelejaks siis pianist Andras Schiff, kes tutvustab pärast kontserti huvilistele Beethoveni loomingu tahke, helilooja Krzysztof Penderecki, kes kohtub kontserdi eel publikuga, või noored, kes omaealistele kuulajatele oma muusikategemisi selgitavad. Elusat ja vahetut kogemust muusika ja muusikuga ning esineja tähelepanekuid ja jutte muusikast ei asenda miski.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht