EMTA X Sügisfestival

Igor Garšnek

Sügise algus on igal aastal iselaadne – kord soojem, kord jahedam, kord päikselisem, kord vihmasem –, sest aastad pole vennad. Kuid vähemalt ühes mõttes on (muusika)aastad juba kümnendat korda vennad, kuna paari päeva pärast algab kümnendat korda Eesti muusika- ja teatriakadeemia Sügisfestival. Nimetatud iga-aastane, nüüdseks juba EMTA üheks olulisemaks traditsiooniks kujunenud festival on ajas arenenud nii sügavuti kui laiuti. Algselt akadeemia üliõpilaste ja õppejõudude osavõtul läbi viidud ja tudengitele mõeldud muusikasündmusest on praeguseks saanud rahvusvaheline nüüdismuusikale orienteeritud muusikafoorum. Seetõttu on tänavusel Sügisfestivalil osalejaid nii Eestist kui välismaalt, sealhulgas nii Euroopa kui Ameerika muusikakõrgkoolidest.

Rahvusvahelist haaret toonitab juba Sügisfestivali avakontsert Kultuurikatlas (21. IX), kus on võimalik näha-kuulda duo con:Fusion (Saksamaa) multimeediaetendust. Järgmine festivalipäev on aga eriline, sest EMTA kammersaalis on võimalik osa saada eesti kõige-kõige värskemast nüüdismuusikast, kuna seal toimub akadeemia kompositsiooniüliõpilaste loomingu kontsert. Sügisfestival kulgeb ikka tõusvas joones: kindlasti pakub põnevust, kuidas EMTA nüüdismuusika ansambel tõlgendab Erkki-Sven Tüüri, Helena Tulve ja Arvo Pärdi loomingut (23. IX) ning Benjamin Broeningi ja Ansambel U: kontsert samal õhtul.

Ent festivali viimane päev (24. IX) on eriti tihe, siis pulbitsevad sündmused sõna otseses mõttes hommikust hilisõhtuni. Ja nimelt – kell 11 algab EMTA ooperistuudios Sügisfestivali rahvusvaheline ümarlaud, mille peamisteks teemadeks on „Kunsti- ja muusikaülikoolide koostöö linnaga” ning „Innovatsioon. Ülikool toob uuendusliku elemendi linna kultuuriellu”. Ettekandeid on oodata teiste seas ka Mikko Fritzelt („Tallinn – Kultuuripealinn 2011”) ja Antwerpeni kuningliku konservatooriumi rektorilt Pascale de Grootelt. Sõnavõttudele järgneb avatud diskussioon, milles saavad osaleda nii kultuuriajakirjanikud kui publik saalis. Väike paus ja seejärel on kohe võimalik akadeemia orelisaalis kohtuda belgia helilooja Wim Henderickxiga.

Õhtul aga, Sügisfestivali lõppkontserdil, esineb EMTA kammersaalis belgia kõige mainekam nüüdismuusika ansambel I Solisti del Venturo, kelle esituses saab kuulda Henderickxi ja Stravinski teoseid. Ent vähe sellest – belglaste esituses tuleb festivali lõppkontserdil maailmaesiettekandele ka Märt-Matis Lille „Kolm joogilaulu”.

Tõsi, Sügisfestival kestab küll vaid neli päeva, kuid nood neli päeva on triiki täis muusikalisi ootamatusi. Ning elamusi.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht