Eduard Tubina elusümfoonia

Andres Roosaar

Vardo Rumessen

Eduard Tubina suurjuubel läheneb ning festival ?Tubin ja tema aeg? juba käib. Kuid peale selle on juubeliga seotud mitmeid teisi sündmusi.

Lähipäevil ilmub trükist Vardo Rumesseni pikaajalise töö tulemusel mahukas (420 lk) Eduard Tubina juubelialbum. Album on valminud riiklikul tellimusel ja ilmub Teatri- ja Muusikamuuseumi (TMM) väljaandel. Sellega kaasneb Tubina loomingu läbilõikega heliplaat, mis sai teoks tänu Tartu linnavalitsusele ja Eesti Raadiole.

Kuidas teostus idee anda välja Tubina juubeli­album?

Vardo Rumessen: Tegin vastava ettepaneku koos Eino Tubinaga Teatri- ja Muusikamuuseumile 2003. aasta juuni alul, kuid mõte ei leidnud toetust. Kui ma 2004. aasta jaanuaris pöördusin ettepanekuga Tubina juubelikomisjoni koosolekul kultuuriminister Urmas Paeti poole, väljendas ta sellele ideele toetust ning 29. aprillil 2004 sõlmis TMM minuga kui albumi autoriga vastava lepingu.

Kahjuks oli jäänud väga vähe aega, kuid sain siiski kuidagi hakkama ja 1. mail 2005 andsin viimasena toimetaja Inna Kivile üle albumi eessõna. Niisiis kokku 366 päeva. Muidugi vajaks sellise suuremahulise albumi koostamine palju rohkem aega. Pealegi tuli ju täpselt arvestada albumi mahtu, mis oli rangelt limiteeritud. Oleks saanud alustada varem, oleks ehk ka rahulikult magada saanud. Olen kuulnud, et Marie Underi albumit koostasid neli inimest neli aastat. Minul tuli kogu koostamistöö teha enam-vähem üksinda, kuigi olen väga tänulik albumi toimetajale Inna Kivile, kes abistas mind mitmete konkreetsete fotode ja kavade leidmisel TMMst, samuti kirjastuse SE&JS toimetajale Eve Pärnastele, kes abistas mind mõnede ajaloosündmusi kajastavate fotode leidmisel.

Kui palju on sellise albumi koostamisega tööd?

Tegelikult võib sellist tööd mahu poolest võrrelda monograafia kirjutamisega. See eeldab mitte ainult helilooja elukäigu ja loomingu, vaid ka kogu kultuuriloolise ja ajaloolis-poliitilise tausta tundmist. Alustasin selleks ettevalmistusi juba palju aastaid tagasi, kogusin fotosid ja teavet Tubina teoste ettekannete kohta ning koostasin kogumiku Tubina artiklitest ja tema intervjuudest, samuti kogusin kokku kõik Tubina kirjad. Võiks öelda, et nii ?Eduard Tubina helitööde kataloog? kui Tubina artiklite kogumik ?Rändavate vete ääres?, samuti ettevalmistamisel Tubina kirjade kogumik oli tegelikult albumi ettevalmistav etapp. Muidugi tuli praktilise koostamise käigus otsida hulgaliselt lisamaterjali, eriti ajalehelõigete ja kontserdikavade näol.

Kas selline kiirustamine mõjutas kuidagi ka albumi kvaliteeti?

Sellele küsimusele on mul väga raske vastata, sest ma ei ole albumi mõnede peatükkide lõplikku versiooni näinud ning kardan, et seal võib kiirustamise tõttu leiduda ka vigu. Töö valmis üksikute peatükkide kaupa, kokku 10 peatükki, millest viimase jättis kirjastus ajapuudusel välja. Seetõttu pole albumis leidnud kajastamist tänaste interpreetide tegevus (A. Volmer, E. Klas, A. Leibur), samuti Tubina loomingu võidukäik maailmas pärast Tubina surma. Kiirustamise tõttu jäi välja ka Tubina pedagoogiline tegevus ning rahvaviiside korjamine, samuti mõningad puhkusereisid. Oleks tulnud lisada ka elulooline ülevaade ning loomingu üldiseloomustus, nagu sellistes monograafilistes dokumentaalalbumites tavaks on saanud. Loodan, et kunagi hiljem saan selle albumi täielikumal kujul uuesti välja anda.

Milline on sinu kavandatud albumi üldkontseptsioon?

Minu ideeks oli ühendada Tubina elukäik tema ajastu kultuuriloolise ja poliitilise taustaga ning püüdsin seda kujundada ka emotsionaalselt ja kunstiliselt mõjuvana. Pakkusin kunstnik Rein Seppiusele välja mitmeid fotokompositsioone koos looduspiltide või maalidega, mis on kuidagi seotud Tubina helitöödega (näiteks II, V, VI sümfoonia ja Reekviem). Oluline oli ka näidata mitmete heliloojate mõju Tubina loomingu väljakujunemisele (N. Rimski-Korsakov, J. Sibelius, B. Bartók, I. Stravinski jt), samuti seoseid oma kaasaegsetega (S. Prokofjev, D. ?ostakovit?). Lugesin läbi mitmeid ajalooraamatuid ning süvenesin uuemal ajal kirjutatud ülevaadetesse II maailmasõjast. Otsisin välja ka eesti pagulaste kirjutatud mälestusraamatuid (A. Adson) ja püüdsin leida seoseid Tubina ja teiste eesti kunstnike (E. Viiralt), luuletajate (J. Liiv, M. Under, K. Lepik) ning kirjanike (K. Ristikivi) loomingu vahel.

Kuidas käis tegelik töö?

Albumi kandvaks elemendiks sai Tubina elu kronoloogiline ülevaade, mis on nii eesti kui inglise keeles, selle alusel on tehtud ka fotode valik. Minu jaoks oli eriti oluline, et iga lehekülg moodustaks sisulise terviku. Seetõttu tuli koostamise käigus mitmeid lehekülgi korduvalt muuta, et sobitada omavahel fotosid ja tekste. Tihti jäi ühelt leheküljelt mõni foto üle ja teiselt midagi puudu ning tuli leida lisamaterjali. Tuli otsida fotosid, ajalehelõikeid ja kontserdikavu mitmelt poolt nii Eestist kui Rootsist ja isegi Ameerikast. See kõik eeldab tõsist tööd ja asjasse mittepühendatud inimestel on seda raske mõista.

Ega koostamise töö ei lõpe tekstide ja fotode väljavalimisega, palju raskem on neid omavahel kokku sobitada ? ja see nõuab erialaseid teadmisi. Kuna fotosid oli väga palju ja hiljem tuli trükikoja jaoks uuesti üles otsida originaalfotod, siis suurendas see tunduvalt ka toimetaja tööd. Kuigi enamasti püüdsin kasutada autentseid tekste, tuli vahel mõned kommentaarid ka ise kirjutada.

Aga CD?

Mõte sai küpseks, kui Tubina poeg Eino hakkas rääkima vajadusest anda välja üks heliplaat, mis annaks läbilõike Tubina loomingust. Kasutasin varem tehtud helisalvestisi Eesti Raadiost, kes andis selleks ka lahkelt oma loa. Kahjuks polnud võimalik kasutada välismaal tehtud salvestisi, mis kuuluvad autorikaitse alla. Kuna kirjastus ei pidanud võimalikuks lülitada sellega seotud kulutusi eelarvesse, siis pöördusin toetuse saamiseks Tartu linnavalitsuse poole, kelle toetusel idee teostuski.

Kas oled ka varem selliseid albumeid koostanud?

Jah, see oli 1982. aastal, kui tähistati Mart Saare 100. sünniaastapäeva. Kahjuks ilmus see album alles aasta hiljem, kuna selle toimetamine võttis aega mitu aastat. Olen tutvunud paljude heliloojate analoogiliste fotoalbumitega, mida on maailmas ilmunud väga palju, ja tundub, et Tubina album on mitmeplaanilisem ja sisuliselt läbikomponeeritum. Tegelikult oligi minu eesmärk teha midagi sellist, mida pole varem tehtud.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht