Maakonnauudised

 

 

Viljandi

•2. XI avati Viljandi muuseumi näitusetoas kunstinäitus “Uued maalid Viljandi muuseumi kunstikogus”. Näitus annab põgusa pildi muuseumi viimaste aastate kunstiostudest aastatel 2003 – 2005, mil muuseum on ostnud Viljandi kunstnikelt 19 teost. Näitus esitleb Evi Kauri, Malle Londoni, Hanno Härmi, Hülle Haabi, Kai Mägedi, Lilian Härmi, Teet Lindma, Andres Marandi ja Enno Alliku maale.

Viljandi muuseumi kunstikogu on läbi aegade järjepidevalt täiendatud. Eeskätt on kogutud Viljandi kunstielus aktiivselt osalenud autorite töid. Kogus esindatud kunstnike nimistu on mitmekesine, alates Johan Kölerist kuni harrastuskunstnikeni.

•Põhjamaade raamatukogunädala “Reisid Põhjalas” tähistamiseks korraldati 17. XI luuleõhtu “Kohtumine armastusega”. Luule- ja muusikakava Eva Runefelti loomingust esitasid Viljandi gümnaasiumide õpilased ja kultuuriakadeemia tudengid.

•18. XI tulid linnaraamatukokku luuletajate Minni Nurme ja Salme Ekbaumi mälestusele pühendatud omaloominguvõistlusel osalenud  koolinoored. Osalejate luuletustest ja proosatekstidest koostatud huvitava kava kandsid ette kultuuriakadeemia üliõpilased ja raamatukogutöötajad. Üllatusesinejana astus üles žürii liige Lauri Sommer. Võidutöid analüüsis Berk Vaher.

•4. XI sai alguse uus ürituste sari “Fotoseiklus”, orienteerumismäng, kus kaarte asendavad fotod. Fotoseikluses osales üle kolmekümne õpilase, kes otsisid linnas kirjanik Andres Rennitiga seotud paiku. Võistluse võitsid Viljandi maagümnaasiumi õpilased.

•19. XI oli Viljandi keskraamatukogu lasteosakonnas hingedeaja perehommik. Lapsed koos vanematega rääkisid hingedest, haldjatest, trollidest ja hingedeaja kommetest peredes. Koos mängiti ja kuulati muusikat. Kuu jooksul said kokku ka laste raamatuklubi liikmed. Tähistati isadepäeva.

•Linnagaleriis oli novembris vaadata Klaasikunstnike Ühenduse aastanäitus “Katkised asjad” ja Kondase keskuses sai vaadata Edgar Valteri maale.

Maire Killar

•28. XI esitleti Viljandi muuseumi näitusetoas kogumikku “Vabadussõja mälestusmärgid II”. 352 lehekülje ja ligi 500 fotoga raamatus on antud põhjalik ülevaade Vabadussõjaga seotud 306 mälestustahvlist kodumaal, monumentidest piiri taga, võidutule altaritest ning paljudest teostamata jäänud projektidest. Tegemist on järjega esimesele, peamiselt Eestis püstitatud mälestussambaid tutvustavale köitele, mis ilmus 2002. aastal. Teose autorid on Mati Strauss, Jaak Pihlak, Ain Krillo ja René Viljat.

Jaak Pihlak

 

 Valgamaa

•9. – 30. XI toimusid Valgas  15. kunstikuu sündmused.  Valga kultuuri- ja huvialakeskuses ja Valga muuseumis olid avatud näitused,  kohtuti kunstnikega, soovijatel oli võimalus osaleda õpitubades ja  jälgida filmiprogrammi. Valga keskraamatukogus oli avatud raamatunäitus.

•11. XI sisustasid Tallinnas mardilaadal Valgamaa taidlejad kogupäeva kultuuriprogrammi. Laadalistel oli võimalus jälgida rahva­kultuuri­­kollektiivide esinemist, videoprogrammi Valgamaast ja I-punktist kaasa võtta Valgamaad tutvustavaid materjale.

•12. XI toimus Valga kultuuri- ja huvialakeskuses Kai Leete 95.sünniaastapäevale pühendatud kontsert, kus esinesid Viljandi-, Võru- ja Valgamaa rahvakultuurikollektiivid. Kava koostas ja õhtut juhatas Maie Pau Võrumaalt.

•19. X  tähistas Tõrva kirik-kammer­saalis Tõrva laulustuudio oma 10. te­­ge­­vus­aastat  kontserdiga. Laulustuudio koosseisus on 43 5 – 16 aastast lauljat, kes kõik laulavad õpetaja Maie Kala juhendamisel.Eha Mandel

 

Läänemaa

•Kunstnik Ilon Wikland koos Läänemaa muuseumi ja Haapsalu linnavalitsuse esindajatega valisid rajatavale Ilon Wiklandi muuseumile nime. Ligi 170 konkursile laekunud nimekujust pidas žürii parimaks Lydia Kalda pakutud Iloni Imedemaad. Võitja saab auhinnaks kunstniku töö ning õiguse muuseumi alati tasuta külastada. Auhinna annab Ilon Wikland üle muuseumi avamisel, mis saab teoks järgmisel aastal 1. juunil (aadressil Kooli 5, Haapsalu).

•23. XI avati Läänemaa muuseumis näitus “Esimene tund on bioloogia”. Näitus on pühendatud loodusloo tundidele läbi aegade ning seal on eksponeeritud õppevahendeid Läänemaa muuseumi, Vatla põhikooli ja Haapsalu gümnaasiumi kogudest. Välja on pandud ligi 200 eksponaati, millest pool on topised. Vanimad neist on valmistatud 1913. aastal. Näitus jääb avatuks kuni 2006. aasta jaanuari lõpuni.

Talis Vare

 

Tartumaa

•2. XI kohtus Tartu linnaraamatukogu Karlova-Ropka  harukogus lugejatega kirjanik Urmas Vadi.

 

•14. – 18. XI oli Tartu linnaraamatukogus Põhjamaade raamatukogunädal “Rännud Põhjalas”. Loodusajakirjanik Toomas Jüriado rääkis reisist Fääri saartele, skandinavistika doktorant Toomas Lapp kõneles  Islandist, sealsetest inimestest, mentaliteedist ning eestlaste ja islandlaste hingelähedusest. Raamatukogus oli külas Taani Kultuuri Instituudi direktor Silvi Teesalu, kes kõneles lastele H. C. Andersenist, kohviõhtul rääkis aga oma tööst ja kokkupuudetest Taani ning taanlastega. Raamatukogu nukuteater andis iga päev etenduse “Nils Holgerssoni imelised seiklused”. Raamatukogunädala lõpetas kirjandusõhtu “Rännud Põhjalas”.

 

•17. XI kutsus Tartu linnaraamatukogu huvilisi “Reisile Volgiga Gruusiasse!”. Peeter Volkonski rääkis oma isiklikest kokkupuudetest selle  maa inimeste ja kultuuriga, kõlas hea gruusia muusika.

 

•Alates 29. XI saab Tartu linnaraamatukogus vaadata näitust “Lähme PÖFFile!”. Vaatamiseks on väljas valik Pimedate Ööde filmifestivali trükiseid ja filmitutvustusi, videoid PÖFFi filmidest, filmiraamatuid ja kinolinale jõudnud ilukirjandusteoseid.

 

•30. XI toimus Tartu linnaraamatukogu kohvikus kirjanik Aarne Rubeni loominguline õhtu “Kes kellega käib?”. Ruben vaatles kirjandustegelasi kahe maailmakuulsa psühhoterapeudi dr Jacob Levy Moreno ja dr Arthur Janovi oletava pilgu läbi.

Linda Jahilo

 

Harjumaa

•18. XI kogunes Kuusallu 23 ansamblit üle kogu Harjumaa. Osalejaid oli kokku üle 200. Kõige rohkem oli osalejaid algklasside osas, kokku 9 ansamblit. Žürii koosseisus Hirvo Surva, Katrin Puur, Anu Lõhmus tunnistasid I koha väärilisteks Kose gümnaasiumi ansambli Sädemeke (juhendaja Lea Danilova); II koha sai ansambel Väikesed Putukad Saku gümnaasiumist (juhendaja Diana Põld) ja III koha sai Keila algkooli ansambel (juhendajad Anu Matteus ja Tiia Peenmaa). V – VI klasside ansambleid osales 7 ja I koha vääriliseks tunnistati Kiili kunstide kooli tütarlaste ansambel (juhendaja Kaili Lass); II ja III kohta jäid jagama Kuusalu keskkooli poisteansambel (juhendaja Taavi Esko) ja Saku gümnaasiumi ansambel (juhendaja Inga Vahtrik). VII – IX klasside osas võistles neli ansamblit. I ja III kohta žürii välja ei andnudki. II kohta jäid jagama Paldiski gümnaasiumi segaansambel (juhendaja Sirje Kullus) ja Kehra laste loomingu stuudio ansambel (juhendaja Heli Karu). X – XII klasside osas jäid I – II kohta jagama Paldiski gümnaasiumi segaansambel (juhendaja Sirje Kullus) ja Saue muusikakooli ansambel Seldom, (juhendaja Ulvi Kanter); III koha võitis Kuusalu keskkooli segaansambel (juhendaja Taavi Esko).

Krista Kukk

 

Pärnu

•23. XI kohtus Pärnu keskraamatukogus Kivisildnikuga ning esitleti raamatut “Tali valla ametlik ajalugu”. Lugejatega kohtusid  kirjanik Sven Kivisildnik ning “Tali valla ametliku ajaloo” kujundaja Mart Anderson. Autorite sõnul on raamat osa kirjaoskuse propageerimisest, millele nad oma jaksu viimasel ajal järjest rohkem rakendavad. Kivisildniku väitel koosneb kirjaoskus kahest komponendist: sisu ja vorm, tüpograafia ja tekst. “Tali valla ametlik ajalugu” on aga “lood hääbuvast elust ning kultuurist, mis on väärt päästmist. Tali valla ametliku ajaloo järgmine köide antakse välja tuhande aasta pärast, 17. oktoobril 3005.”

•Pärnu keskraamatukogu trepigaleriis sai novembris  vaadata Hanno Pangsepa loodusfotosid. Pärnus elav fotograaf on pilte teinud lapsepõlvest peale. Lemmikteemadeks on loodus ja maastikud oma kordumatus ilus eri aastaaegadel.

Alates 28. XI saab Pärnu keskraamatukogu perioodikasaali galeriis vaadata “Aabitsanäitust”. Et esimene kindel teade aabitsa ilmumise kohta eesti keeles pärineb aastast 1575, on 2005. aasta nimetatud aabitsa aastaks. Eestikeelse aabitsa 430. sünnipäeval saab raamatukogu perioodikasaali galeriis vaadata aabitsaid läbi aegade. Vanim on näitusel “Uus aabits”, mis on välja antud Jurjevis 1895. aastal, näha saab ka 1879. aastal Riias trükitud Vene aabitsat lätlastele. Näitusel on aabitsaid nii eelmise kui ka selle sajandi algusest, nii eesti- ja venekeelseid kui ka kihnu- ja mulgikeelseid sealhulgas ka 1841. aastal Tartus ilmunud C. Gehewe aabitsa faksiimiletrükk. Eksponeeritud 57 eri ilmumisaastaga aabitsad pärinevad Olaf Esna ja raamatukogutöötajate erakogudest ning Pärnu keskraamatukogu fondidest. Huvilised saavad aabitsatega tutvuda kuni 4. I 2006.

Pärnu keskraamatukogu lasteosakonnas sai novembris vaadata rändnäitust “Hans Christian Anderseni elu ja kunst”, mis tutvustab kirjaniku elu ja karjääri tekstide ning piltide kaudu. Näitus on olnud üleval mitmetes galeriides üle Eesti, kajastatud on kirjaniku elukäik, alates sünnist 1805. aastal Odenses, elust Taanis ja mujal Euroopas kuni surmani Kopenhaagenis 1875. aastal. Näitust saab viimast päeva vaadata homme.

Krista Visas

 

Võrumaa

•4. –6 XI peeti Võru kultuurimajas Kannel VIII harrastusteatrite riigifestivali.

•6. XI toimus kultuurimaja Kannel kontserdisaalis “Laulukarusselli 2006” Võru linnavoor.

•23. XI leidis aset Annõ päiv Kandlõn ehk Seto leelokoori juhendaja ja eestlaulja Anne Linnupuu juubeliõhtu Kandle väikese saalis.

 

•26. XI oli Võru kultuurimajas Kannel noorte rahvatantsurühma Siisik 15. sünnipäevapidu. Ette kanti muinasjutu “Väike merineitsi” ainetel valminud tantsuetendus.

Ülle Lepp

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht