Teistmoodi avalik ruum

Villem Tomiste

„Teistmoodi avalik ruum” võistlustöödega saab tutvuda Tallinnas Rotermanni kvartalis Rotermanni 8 aatriumis kuni  28. septembrini E-L kell 10-20, P kell 11-18. Näituse kuraator on Kaidi Õis. Võistlus on osa Tallinna noortenädalast.Tallinna Spordi- ja Noorsooamet kuulutas koos Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonnaga suve alguses välja tudengitele suunatud linnaruumikonkursi „Teistmoodi avalik ruum”, mille eesmärk oli teada saada, mida arvavad Tallinna avalikust ruumist üliõpilased ning millised on nende ettepanekud avaliku linnaruumi muutmiseks ning uute ja funktsionaalsete ruumilahenduste loomiseks. Võistlustöö pidi näitama nii probleemi kui ka lahendust, teemavaldkond jäi osalejate endi valida.

9. septembril avalikustati võitjad. Esimesele kohale tuli võistlustöö „Valgus” (autor Anna Liisa Saavaste, Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja linnaplaneerimise tudeng), teine preemia läks jagamisele kolme meeskonna vahel: „110 meetrit tänavasporti” (autor Uku Mark Pärtel, Eesti Maaülikooli maastikuarhitektuuri tudeng), „Oaas” (autorid Ihan Toomik ja Kairin Koovit, EKA) ning „Taevatee” (autor Piret Noor Tallinna Tehnikaülikoolist).
Töid hindasid Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd, Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart, arhitektid Katrin Koov (EKA), Toomas Tammis (EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan) ning Villem Tomiste (EAL).
Minimalistlikult korraldatud konkurss leidis üles pealinna avaliku ruumi valupunktid, võistlejate esitatud tööd olid intrigeerivad ja põhjustasid žürii liikmete seas vaidlusi. Välja valitud neljas töös on lahendatud püstitatud teema igaühes omal viisil uuenduslikult, miska žürii otsustas preemiad ümber jagada ning tunnustada kolme tööd võrdselt teise kohaga.
Laias laastus võib 17 esitatud tööd jaotada kolmeks. Kõige ambitsioonikamad olid linnaruumi visioneerimise ette võtnud planeeringuliste meetoditega, kuid need valdavalt autoliiklust ümber korraldavad tööd ei jõudnud kahjuks loodud avaliku ruumi mõtestamiseni. Ometi, üks neist suurelt mõtlevaist töödest oli vägagi polemiseeriv: Viru hotelli ja linnahalli telg oli taaselustatud, Admiraliteedi-äärne ala kujundatud roheliseks pargiks. Viimased paarkümmend aastat kasutuna lebanud ning ei tea kaua veel kasuahnuses lagedana seisval kaldapealsel oleks võinud seda teha juba ammu.
Teiseks töödegrupiks koondusid ideed, kus prooviti leiutada tänaseks juba üpris sisutühjale sõnapaarile „avalik ruum” tähendus või täpsustada selle funktsionaalsust. Huvi pakkusid tööd, kus oli loodud uus platvorm, mis aimab ette senitundmatut avaliku ruumi võimaluse. Näiteks teise preemia pälvinud töös „Taevatee” ehitatakse Skoone bastioni puude vahele maapinnalt puulatvadesse tõusev ning võrade vahel vonklev nn pilverada või sildade võrgustik. Selle funktsionaalsus on jäetud taotluslikult provotseerivaks („ installatsioonid, mis võiksid olla näiteks kiiged … parki sisenemisel moodustub kõnniteele justkui tähistaevas, mis jookseb ümber kõrgendiku, valgustades kogu haljasala” – võistlustöö seletuskirjast). Teise koha saanud võistlustöös „Oaas” oli lähteülesande probleemipüstitust – probleemse koha leidmist Tallinna linnas – vägagi leidlikult tõlgendatud. Kuivõrd kõik ülejäänud tööd olid näinud probleemi mittetoimivas ehitatud keskkonnas, siis peenetundelise „Oaasi” arvates on probleemseks „vihmane koht”, mida võib hooajast sõltuvalt leida Tallinnas suhteliselt igal pool. Ovaalsetest plaatidest ehitatud varjualune on kokkusaamiskoht, avalik alternatiiv kohvikuterrassidele.
Kolmas teise preemia pälvinud võistlustöö „110 meetrit tänavasporti” pakub lahenduse lõigule kultuurikilomeetril, mis on seni olnud Tallinnas justkui töötava avaliku ruumi ideaal. Kus siin siis probleem seisneb? Valitud lõik asub poolenisti linnahalli estakaadi all: kõle koobas ehitatakse ümber spordisõbralikuks, käsitletud alale on loodud istmeid, astmeid ning haljastust ka jalutajale.
Kolmanda grupi moodustasid tööd, kus ülesanne oli lahendatud kunstiprojektina. Tugevaimas, ühtlasi võidutöös „Valgus” on ette võetud väga probleemne Viru tunnel. Selle koha parandamiseks on võistlusigi korraldatud, ent muutunud ei ole midagi. Võib väita, et praegune Viru tunnel on spetsiaalselt vastikuks ehitatud, et tänaval liikuvad linlased väldiksid ristmikku ja ületaksid tee järgmises võimalikus kohas: eesmärgipäraselt otse Viru keskuse sissepääsude ees. Jalakäijate liiklusvood on juhitud otse kaubamajja – ostlema. Imelik vaid, miks pidi linn selle koleda tunneli (sest on ka ilusamaid – iga näitus või kontsert Balti jaama tunnelis on mitu korda etem) oma raha eest ehitama. „Valguse” autorid aga üritasid uuesti ja võitsid võistluse. Seletuskirjast: „Tunneli lakke kinnitatud sensorid tajuvad inimese liikumist ja reageerivad sellele … Kui inimene tunnelis liigub, saadab teda valgusvihkudest „saba” – justkui omapärane halo … Liikumist saadab ka heli. Iga sensor ehk laeplaat on nagu klahv, millele vastab oma kindel helikõrgus. Plaadi alla liikudes mängib sellele vastav heli. Helid on tunneli sissepääsude juures kõrgemad, minnes järjest madalamaks, kuni saavutavad madalaima kõla tunneli keskel. Tunneli neli suuremat haru mängivad nelja erinevat helilaadi. … Programmeerimises on arvestatud ka tunnelis esinevate tänavamuusikutega. Kui sensorid tajuvad kedagi pikema aja jooksul liikumatuna püsimas, suunatakse esineja peale mitmed tema kohal olevad valgusvihud ning heliefektid vaikivad.” Avalik ruum on selles töös me eluruum mitte koridor: „Ruum moodustab endas viibijatest igal ajahetkel kokkukõlava orkestri, seades pehmesse rambivalgusse iga väärtusliku liikme.” Põhjamaade metroopeatusi on kavandatud aastaid koos kunstnikega. Võidutöö näitlikustab protsendiseaduse vajalikkust – seadust võiks kasutada osa objektide osas ka tagasiulatuvalt.
Igati kordaläinud võistlusele tuli kindlasti kasuks ka vorm: ideed tuli esitada makettidena, mida saatis seletuskiri. Žüriitööd tehes oli meeldiv, et ei pidanud uurima kümneid äärmuseni lihtsustatud skeeme ja üldistavalt sisutühje diagramme, millest on viimasel ajal saanud arhitektuurivõistlusele esitatava töö lahutamatu osa. Võistlejad leidsid linnast üles paeluva ja žüriid kõnetava, teemat edasi arendades jõudsid mitmed tööd ainuomaste käsitlusteni. Kõik premeeritud tööd väärivad avalikus ruumis realiseerimist.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht