Kommentaar – Liikuma kutsuv kool

MERIKE KULL, MIHKEL LEES, Liikumislabor

Meie uuringud näitavad selgelt, et lapsed liiguvad liiga vähe. Vaid ligi veerand lastest liigub Maailma Terviseorganisatsiooni soovitustest lähtuvalt piisavalt – iga päev vähemalt ühe tunni. Vähese liikumisaktiivsuse probleemi ühe põhjusena võib välja tuua ühiskondlikud ja keskkondlikud muutused, mis toetavad istuva ajastu teket. Vastukaaluks peame üha enam teadlikult tegutsema selle nimel, et kujundada liikumist soodustavaid keskkondi meie igapäevaelus. Erilist tähelepanu vajavad lapsed ja noored, kelle liikumisharjumused on kujunemas.

Tartu ülikooli liikumislabor on programmis „Liikuma kutsuv kool“ pea kolm aastat koos praeguseks 40 kooliga otsinud lahendusi, mis võimaldaksid õpilastel koolipäeva jooksul rohkem liikuda ning vähendaksid istumisaega. Uuritakse võimalusi liikumise lisamiseks vahetundi, ainetundi ja ka kooliteele – seega on kooliruumi võimalused üha olulisemad.

Õpetajate hinnangul on just kooliruum üks takistusi liikumise lisamisel koolipäeva. Seega võib kooliruumi nutikas planeerimine laste liikuvusele tublisti kaasa aidata. Iga koolimaja puhul võiks läbi mõelda ka liikumisvõimalused – kas koolimaja kujuneb ruumiks, mis kutsub liikuma või hoopiski istuma? Kui palju on koolis ruumilahendusi, mis toetavad eri vanuses õpilaste isetekkelist liikumisaktiivsust? Esimese sammuna saab loomulikult läbi mõelda ruumikasutuse, näiteks võimlate ja aulade avamine vahetundideks, õuevahetundide võimaldamine ning mänguvahendite kättesaadavus. Seejärel võiks mõelda, kuidas ka koolimaja seinad, laed ja põrandad saaksid liikumisrõõmu lisada.

Viimastel aastatel on liikuma kutsuvates koolides populaarseks saanud madalad ronimisseinad, mis teevad kitsa koolikoridori põnevamaks, põrandale on kujundatud tasakaalu- ja osavusradu. Samuti on hea, kui koolimajas on piirkonnad, mis on mõeldud ühiseks mängimiseks ja suhtlemiseks, nt lauatennise, laua- või õhujalgpalli mängimiseks. Mängulauad on mõnus vaheldus vaimsele pingutusele ja on eelistatud just vanemate õpilaste hulgas. Eestis leidub ka koole, kus koridoris on võimalik poksikotiga rammu katsuda või lõuatõmbekangil osavust ja jõudu näidata. Vaja on leida kooliruumis sobivad alad, pakkuda nii aktiivsusalasid kui ka rahulikke tsoone.

Üks vähekasutatud ressursse on õuevahetund. Kui küsida õpilastelt, mis toetaks koolipäeva jooksul liikumist, siis toovad nad välja kõige enam õuevahetunde. Seda kinnitavad ka meie uuringud – õues on laste liikumisaktiivsus pea kaks korda suurem kui koolimajas veedetud vahetundide puhul. Siinkohal on paljudes koolides probleemiks kitsas garderoob, head on koolid, kus garderoobid asuvad kohe laste koduklasside juures koridoris ning pidevalt avatud väljapääse on rohkem kui üks.

Mõeldes koolihoovi peale: kas see kutsub liikuma, on pigem muruplats või lausa autoparkla? Kas väliala võiks pakkuda võimalusi ronimiseks, jooksmiseks, tasakaalu harjutamiseks, palli- ja reketimängudeks ning võimalust ka rula, tõukeratta või jalgrattaga rallitamiseks? Jalutamiseks ja suhtlemiseks? Võimaluseks olla ka rahulikult omaette?

Need on küsimused, millele saame otsida üheskoos vastuseid, kui tahame, et meie lapsed peale heade õpitulemuste oleksid ka terved. Üheskoos kooliperede, lastevanemate, laste, erialaekspertide ja paljude teistega.

Meie senine kogemus võrgustikuga „Liikuma kutsuva kool“ on näidanud, et suureks muutuseks on liikumise tähenduse muutus – see ei ole vaid sport, vaid koolipäeva loomulik osa, mis peale kehalise tervise toetab laste õpivõimet, suhtlemist ja koolirõõmu. Näiteks oli ühes koolis kaks aastat tagasi õueminek vahetundide ajal keelatud. Loomulikult toetas seda reeglit ka koolitädi, kes vahetundide ajal lapsi manitses: „At-at-at, kuhu nüüd jooksete, ei lähe õue!“ Praegu on koolitädi hoopis vastupidises rollis. Kui algab vahetund, kuuldakse teda hüüdmas: „At-at-at, mis te nüüd istute siin toas? Õue! Õue!“

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht