In memoriam: Robert Nerman

Robert Nerman
10. II 1946–01. II 2015
Robert Nerman oli silmapaistvamaid Tallinna ajaloo asjatundjaid, kõige viljakam ja põhjalikum Tallinna ajalooliste eeslinnade uurija, üks esimesi, kes hakkas väärtustama Tallinna puitarhitektuuri ning erinäoliste asumite terviklikku kultuuriruumi.
1978 Tartu ülikooli ajaloolasena lõpetanud Nerman töötas 1980. aastail spetsialistina Tallinna Arhitektuurimälestiste Kaitse Inspektsioonis ja seejärel toonases riiklikus projekteerimisinstituudis Kommunaalprojekt. 1991-92 töötas Nerman arhitektuurimälestiste uurimise ning restaureerimisega tegelenud AS-is Vana Tallinn, seejärel kuni surmani oma firmas Tallinna Eeslinna Uurimisbüroo.
Alustanud Süda-Tatari asumi ja Kalamaja ajaloo kaardistamisega, liikus Nerman hiljem edasi teiste Tallinna linnaosade juurde. 1980. aastail oli ta üks esimesi, kes hakkas ajakirjanduses aktiivselt tutvustama Tallinna põliste eeslinnade arhitektuuri- ja kultuuriloolist eripära, sealhulgas võitlema puitmajade massilise lammutamise vastu, mis oli toona tõsiseks probleemiks. 1990.-2000. aastatel ilmunud mahukad ning erakordselt faktitihedad uurimused Süda-Tatari asumist, Koplist, Kalamajast, Pelgulinnast ja teistest piirkondadest kujunesid epohhiloovaiks, sest väljapoole vanalinna jäävate alade ajalugu polnud kunagi varem nii põhjalikult ja mitmekülgselt käsitletud.  Oma uurimistööd jätkas Nerman elu lõpuni, viimastel aastatel rasket haigust trotsides. Valmida jõudsid veel mitmed uurimused ka Tallinna kesklinnast kaugemate linnajagude, näiteks Lasnamäe, Kristiine ja Mustamäe ajaloo kohta. Ta oli koos Jaan Tamme ning Hardo Aasmäega ka üks kaheköitelise Tallinna entsüklopeedia (ilmus 2004) väljaandmise eestvedajaid ning märksõnastiku koostaja ja paljude selle teatmeteose artiklite autor. Ühe viimase suurema tööna võttis Nerman osa raamatu “Tallinna asumid ja ametlikud kohanimed” koostamisest. Peale publikatsioonide valmisid veel mitmed ajaloolised õiendid ning muinsuskaitse eritingimused üksikute ehitiste või hoonekomplekside kohta, erinevate linnaosade hoonestuse inventeerimised jm rakendusliku iseloomuga tööd, mis on käsikirjadena tallel Muinsuskaitseameti ja Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti arhiivides.
Lisaks ajaloolistele eeslinnadele on Nerman uurinud Tallinnale kuuluva Aegna saare ja Tallinna kommunaalmajanduse ning ühistranspordi ajalugu.
Peaaegu iga päev võis Robert Nermanit paljude aastate kestel kohata arhiivide ja raamatukogude lugemissaalides, foto- ja filmikogudes. Nerman tegeles aga ka elavate mälestuste korjamisega uuritavate piirkondade elanikelt. Tema sihikindlus, põhjalikkus arhiiviallikatega töötamisel ja kirglik suhtumine oma uurimisainesesse on olnud eeskujuks paljudele noorema põlve arhitektuuri- ja kultuuriloolastele. Lisaks tõsisele ja tunnustatud tööle uurijana oli Robert Nerman ka innukas Tallinna ja ennekõike selle eeslinnade aja- ja kultuuriloo populariseerija, tutvustades Tallinna ajalugu laiemale avalikkusele ekskursioonidel, paljudes ajaleheartiklites, tele- ja raadiosaadetes. Tema publikatsioonide koguarv ulatub üle neljasaja. Viimasel aastakümnel kujunes Robert Nermanil välja ka edukas koostöö mitmete aktiivsete asumiseltsidega, killukesed tema teadmistest on jäädvustatud ka näiteks Uue Maailma seltsi väljaandes “Uue Maailma Lood” ning ta võttis osa ka Sollnessi arhitektuurikirjastuse “Jalutaja teejuhtide” sarja koostamisest.  Kuigi ta polnud ehk alati rahul kõigi Tallinna linnaehituslike arengutega ning mõnigi vajakajäämine linnapildis võis tema maksimalistlikus loomuses esile kutsuda ehk arusaamatust ja pettumustki, jäi ta teiste ajaloolaste, arhitektide ja arhitektuuri konservaatorite silmis ikka heatahtlikuks, väärikaks ning rahulikuks kolleegiks, keda ennekõike iseloomustas ääretu töövõime ja pühendumine.
Robert Nermanit on 2001. aastal autasustatud Valgetähe medaliklassi teenetemärgiga ja Tallinna vapimärgiga.

Robert Nermani ärasaatmine toimub laupäeval, 7. veebruaril kl 11 Tallinnas Kaarli kirikus.

Muinsuskaitseamet
Tallinna Kultuuriväärtuste Amet
Tallinna Linnaplaneerimise Amet
Eesti Kunstiakadeemia Muinsuskaitse ja restaureerimise osakond
ICOMOS Eesti

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht