In memoriam: Oleg Kotšenovski

Oleg Kotšenovski  27. I 1929 – 31. VIII 2014

Lahkunud on arhitektuuriloolane Oleg Kotšenovski.
Sündinud 1929. aastal Tallinnas arsti perekonnas, õppis ta linna 19. algkoolis, Kose-Lükati vabaõhukoolis ja Westholmi gümnaasiumis. 1946. aastal astus TPIsse arhitektuuri õppima, kuid küüditati 1949. aastal Siberisse Krasnojarskisse. Sovhoosipuusepast tõusis ta peagi arhitektiks ja osales 1950. aastatel Krasnojarski krais üsna mitme väikelinna üldplaani, elurajooni, elamu, kultuurimaja, pargi jm kavandamisel. Samal ajal õppis ta Siberi tehnoloogiainstituudis mööblitehnoloogiks. Julgemata kraadita Eestisse naasta, läks ta Moskvasse elamute projekteerimise ja uurimise instituudi aspirantuuri, kus kaitses 1967. aastal kandidaadiväitekirja sisseehitatud ja lahtise lehisemööbli kohta tüüpses väikekorteris.
Aastast 1966 kuni pensionilejäämiseni töötas ta peamiselt vanemteadurina Ehituse Teadusliku Uurimise Instituudis Tallinnas. Esimesed kümmekond aastat kulus vabariigi teenindusvõrgu perspektiivse paiknemise uurimisele. Edaspidi keskendus Kotšenovski aga arhitektuuri ja linnaehituse ajaloole, huvitudes eriti XIX sajandi lõpust ja XX sajandi algusest. Tema suurteoseks kujunes 1991. aastal ilmunud venekeelne monograafia Narva arhitektuurist, esmakordselt oli seal märgatud väärtusi Rootsi aja järgses tööstuslinnas. Tema tähelepanu all olid Pärnu koolivõrgu kujunemine, sajandialguse ehitusbuum Valgas, Eesti aja algus ja Tähtvere linnajagu Tartus, Kohtla-Järve nõukogudeaegne kujunemine mitme keskusega linnaks ja palju muud. Uue Eesti aja algul oli ta koos Helju Sireliga innukas „Arhitektuurikroonika” koostaja ja väljaandja.
Kotšenovski elas raskelt üle oma karmi saatust, oli trotslik ja kartlik. Ettevaatlikkus jättis jälje ka tema teadustöösse. Aastaid täitis ta elu haige ema eest hoolitsemine. Alles nõukogudejärgsel ajal pensionipõlves läks ta seltsivamaks ja vabamaks, kui haldas oma tagasisaadud kesklinna maju.
Oleg Kotšenovskist jääb mälestus kui õrna hingega omamoodi inimesest, kes uuris pühendunult eesti uuemat arhitektuurilugu.

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing
Eesti Arhitektide Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht