Tänavused hõimupäevad juhatab sisse liivi kultuuriõhtu

Oktoobris jõuavad kätte iga-aastased soome-ugri rahvaste kultuurile pühendatud hõimupäevad. Hõimupäevade ajal toimub mitmesuguseid sugulasrahvastele pühendatud kontserte, näituseid, seminare, filmi- ja kultuuriõhtuid üle Eesti. Külla on tulemas folklooriansambleid ning rahvuskultuuri edendajaid pea kõigilt soome-ugri aladelt, kaasa löövad rahvuskultuuriseltsid, loomeliidud, kultuuriasutused ja koolid üle kogu Eesti.
Hõimupäevad keskenduvad sel korral kodanikualgatustele ning soome-ugri rahvaid ühendavale demokraatlikule liikumisele, milleks on iga nelja aasta tagant korraldatavad soome-ugri maailmakongressid. Järgmine kongress toimub 2016. aastal Lahtis. Milline on soome-ugri rahvaste tulevik ja koostöövõimalused, kui Venemaa ametivõimudes üha süveneb soov kontrollida kodanikuorganistatsioone ning suhted Euroopa Liiduga on pingelised, selle üle arutlevad Venemaalt külla saabunud kodanikuaktivistid ning maailmakongresside korraldajad Hõimupäevade rahvusvahelisel konverentsil „Soome–ugri (o)positsioon” reedel, 16. oktoobril algusega kell 13.00 kinos Artis.
Hõimupäevad avatakse täna, 6. oktoobril kell 18.00 Kloostri Aidas liivi kultuuri edendaja ja graafiku Baiba Damberga näitusega „Hoius“, millele järgneb kultuuriõhtu Baiba Damberga luule ja folklooriansambli Reevele liivi muusika- ja tantsuprogrammiga. Liivi õhtu korraldajaks on MTÜ Fenno-Ugria Asutus, MTÜ Läti Rahvuskultuuri Selts Eestis ja Läti Suursaatkond. Kloostri Aidas toimub teisigi hõimupäevade üritusi.
Hõimupäevade peasündmusteks on suured soome-ugri rahvaste pärimusmuusikakontserdid 15.oktoobril kell 18.00 Tartu Ülikooli aulas ja hõimupäeval, 17. oktoobril kell 17.00 Mustpeade majas, kus astuvad üles kõik külla saabuvad folkloorikollektiivid.
Hõimupäevade värvikaim külaline on neenetsi arhailist laulustiili valdav lauljanna Tatjana Lar. Pärimusmuusikaprogrammis on veel kontsert-etendus „Mälu“ udmurdi ja bessermani rahvamuusikast Tartus ja Tallinnas, ersa meestelauluansambli Morama ja seto Mokornulga leelokoori kontsertturnee, ungari-eesti muinasjutuõhtud ning ungari lauljanna Bea Palya ja multiinstrumentalist Balázs Szokolay Dongó kontsert Vanemuise kontserdimajas. Samuti on nädala jooksul mitmeid võimalusi jala keerutamiseks hõimupäevade tantsuklubides nii Tallinnas kui ka Tartus. Hõimupäevadele on pühendatud ka Lossimuusika sarja kontsert Kadrioru lossis 11. oktoobril, kus ettekandele tulevad Ungari, Soome ja Eesti maailmanimega klassikute Kodály, Bartóki, Sibeliuse, Tubina jt kammermuusikateosed.
Traditsioonilised hõimupäevade filmiõhtud toimuvad 13.-16. oktoobrini Tallinna kinodes Artis ja SuperNova, kus linastuvad soome-ugri dokumentaal- ja mängufilmid, nende hulgas ka Eestis elava mari filmimehe Aleksei Aleksejevi uus dokumentaalfilm „Lõikuspüha“ ja kurioosne Soome-NSVL Kalevala-aineline koostööfilm „Sampo“ (1959), mille naispeaosas on Eve Kivi. Dokumentaalfilme maridest, udmurtidest, ingerisoomlastest ja vadjalastest näeb kogu oktoobri vältel Eesti Rahva Muuseumi Näitusemajas Tartus. Tartu tudengipäevadeks on kokku pandud eraldi filmiprogramm Genialistide klubis.
Hõimupäevadele on pühendatud Eesti Rahva Muuseumis 15.10 avatav Prantsuse fotograafi Jérémie Jungi näitus „Setomaa- ääreala kuningriik“. Väiksemaid soome-ugri rahvaid tutvustavaid näituseid korraldatakse muuseumides, raamatukogudes, asutustes ja kultuurikeskustes kõikjal Eestis.
Hõimupäevi tähistatakse Eestis, Soomes ja Ungaris juba alates 1928. aastast, et näidata üles solidaarsust sugulasrahvastega ning toetada neid oma kultuuri ja keele hoidmisel. MTÜ Fenno-Ugria Asutuse algatusel on hõimupäevadest saanud üldrahvalik liikumine, kus kõik huvilised võivad korraldada temaatilisi sugulasrahvastele pühendatud kultuuri- või haridusõhtuid hõimupäevade egiidi all. Nõu saab Fenno-Ugria Asutuse kõrval ka Eesti Rahva Muuseumilt, Rahvakultuuri Keskuse maakondlikelt spetsialistidelt ja Eestis elavatelt soome-ugri rahvaste esindajatelt. Toetavad kultuuriministeerium, haridusministeerium, kultuurkapital, kohalikud omavalitsused jpt. Oktoobrikuu kolmandal laupäeval peetav hõimupäev on Eestis riiklik tähtpäev.
Hõimupäevade kava, esinejate tutvustused ja sümboolika leiab MTÜ Fenno-Ugria Asutuse kodulehelt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht