Tallinna ettevalmistused Euroopa kultuuripealinnana on heaks kiidetud

Eva Saar

Euroopa 2011. aasta kultuuripealinnade projekti hindamis- ja järelevalvekomitee kiitis oma äsja valminud vaheraportis heaks Tallinna senised ettevalmistused. Samas märgiti, et on vaja kiiresti saavutada kokkulepped riigi osaluses programmi rahastamisel ning jätkata tööd Tallinna multikultuurse elanikkonna kaasamiseks programmi.

Tallinna kui Euroopa kultuuripealinna ettevalmistuste kohta märgiti vaheraportis, et „esitatud programmis on nüüd tugev fookus Tallinna linnaruumi pikaajalisel edendamisel, loomekeskkonna ja sotsiaalse kaasatuse arendamisel. Samuti julgustab programm innovaatilist mõtteviisi, hoiab traditsioone ja taasavastab unustatud. Tähtis roll on ka rahvusvahelise kultuurivahetuse turgutamisel (fookus Euroopa dimensioonil). Esitatud programm rõhutab Tallinna avatust merele ja linna suhet loodusliku keskkonnaga.“ Komitee arvates aitab see kõik kaasa Tallinna kinnistamisele tähelepanuväärse ja atraktiivse Euroopa kultuurikeskusena, mis meelitab siia senisest enam kultuurituriste.
 
Raport põhjal on hindamis- ja järelevalvekomiteel „hea meel tõdeda, et 2008. aasta mais välja kuulutatud avatud projektikonkurss on olnud viljakas ning laekunud 108 projektiideest on 25 juba arendamises.“ Tänaseks on arenduses juba 75 projekti.

 Samuti on komitee rahul, et projektile on planeeritud ka riiklik toetus, ehkki  raportis avaldati muret, et riigipoolset rahastamist pole siiani ametlikult kinnitatud. „Mis puutub sündmuse eelarvesse,“ rõhutas komisjon, „on esmatähtis kindlustada riigi toetus niipea kui võimalik, kuna see on kultuuripealinna-aasta toimumiseks eluliselt vajalik.“ Kultuuripealinnade hindamis- ja järelevalvekomitee koosneb erinevate Euroopa Liidu institutsioonide esindajatest. Komitee töötab veebruaris Tallinna külastanud Sir Robert Scotti juhtimisel.
 
SA Tallinn 2011 juhataja Mikko Fritze sõnul on komitee positiivne raport tunnustuseks seni tehtud tööle. „Süda on rahul – hoolimata nii suure asja ettevalmistamisega kaasnevatest eriarvamustest ja vaidlustest on seni tehtu hästi välja kukkunud. Ma väga loodan, et kultuuripealinna idee ja programmi ette valmistav sihtasutus jäetakse kõrvale poliitilisest kemplusest ja valimiskampaaniatest – tegu on kogu Eesti jaoks ainukordse rahvusvahelise võimalusega, mitte loorberipärjaga mõne erakonna või poliitiku kaelas. Seetõttu on vajalik, et linnavõimu ja riigivõimu esindajad suudavad kultuuripealinna rahastamises järgmiseks kolmeks aastaks üheselt kokku leppida,“ märkis Fritze.
 
Komitee märkis lisaks, et raportite põhjal annab Euroopa Komisjon kultuuripealinnadeks väljavalitud linnadele Melina Mercouri auhinda. Juhul kui linnad vastavad seatud kriteeriumidele ja rakendavad neile esitatud soovitusi, premeeritakse linna kolme kuu jooksul enne kultuuripealinna-aastat 1,5 miljoni euroga. Tegemist ei ole igale kultuuripealinnale Euroopa Liidu poolt garanteeritud automaatse toetusega, vaid see sõltub korraldajate võimest programm edukalt ellu viia.
 
Tallinna progressi kultuuripealinnana hinnatakse uuesti 2010. aasta kevadel. Enne seda kohtumist soovib komitee saada detailset infot programmi täiendava rahastamiste kohta, täpsustatud infot programmi sisu arengute (eriti mis puudutab Euroopa dimensiooni), infrastruktuuri ettevalmistamise ja kodanike kaasatuse kohta programmi arendamise protsessi. Komitee arvestab neid elemente Melina Mercouri auhinna andmisel.
 
SA Tallinn 2011 on Tallinna linna poolt loodud organisatsioon, mis valmistab ette ja koordineerib Tallinna kui Euroopa kultuuripealinna programmi 2011. aastaks.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht