Eesti riigi aeglusrekord ja Eesti luule kiirusrekord
 
Tartu kolmapäevaste kultuuriõhtute “Oodatud kõik, kes armund Supilinna!” raames toimus 23. jaanuaril kohtumine estofiil Jekki Rjaziniga.
Laulva revolutsiooni inimesed teavad Jekkit hästi. Kodanike komiteede liikumise aktivistina registreeris ta aastail 1989-1990 tuhandeid Eesti Vabariigi kodanikke. Ta oli ka N. Liidu okupatsiooniarmeed vastustava patsifistliku liikumise Genf 49 üks algatajaid. Pidades keeleseadust liiga venemeelseks, püüdis venelane Jekki rajada Isamaalise Keeleseaduse Rinnet. Praegusel ajal on ta tegev Araabia Seltsis ja on üks väheseid, kes hoiab au sees Eesti lähiaja vabadusvõitlejate mälestust. Pärast kümme aastat kestnud võitlust meie riigi bürokraatiamehhanismiga pälvis Jekki (Jevgeni) Rjazin tänavu 18. jaanuaril eriliste teenete eest Eesti kodakondsuse.
Elamisloa puudumise tõttu ei olnud Tartu ülikooli cum laude lõpetanud Jekkil muulaste integratsioonist sonivas Eestis kuni praeguseni võimalik tööd leida. Ometi keeldus ta end nimetamast illegaaliks, sest saabus 1984. aastal Peterburist Eestisse kooskõlas toonaste okupeeriva riigi seadustega. “Tegin siinsetele muulastele ettepaneku suhelda eesti keeles, ent mu ettepanek ei leidnud nende seas mõistmist. Sellest peale katkestasin igasugused suhted muulastega.”
Paljud inimesed Eesti eliidi hulgast tunnistavad, et Jekki on väärikam Eesti riigi kodanik kui nemad ise, viimati väljendas seda mõtet Trivimi Velliste möödunud neljapäeval konverentsil “Eestluse elujõud”. Jekki on kahtlemata staar; tema soojendusbändi rollis astus üles Oskar Ohaka nime taha varjunud trükkal AT, kes vormistas Supilinna avalikkuse ees kiirusrekordi Eesti kirjandusmaastikul. Oskar Ohak alustas tänavu jaanuari alguses luuletuste kirjutamist ja avaldas need juba jaanuari keskel raamatukesena “Niisama”. 

PIRET BRISTOL