Helmi Betlem 26. IV 1910 – 5. II 2001

Torontost on tulnud kurb sõnum – 5. veebruaril lahkus elavate kirjast armastatud laulupedagoog, eesti üks silmapaistvamaid kontsert- ja oratooriumilauljaid Helmi Betlem-Alvet.
Harjumaal Kose kihelkonnas sündinud H. Betlem õppis laulmist Tallinna konservatooriumis, algul E. Hellmanni, hiljem A. Arderi klassis. Oma laulustuudios ja konservatooriumis oli ta õppejõud 1944. aastani. Varakult alanud soleerimine kulmineerus oratooriumides: Haydni “Loomine” ja “Aastaajad”, Händeli “Simson”, Grauni “Jeesuse surm”. Nende esinemistega jäädvustas H. Betlem juba varakult oma nime publiku teadvusse.
Siis tuli põgenemine Rootsi. Stockholmiski asutas H. Betlem eesti noorte koolitamiseks laulustuudio ja oli koos J. Aaviku, E. Tubina, O. Rootsi jt. korraldamas eesti muusikakooli. Idee jäi siiski teostamata, sest valguti üle maailma laiali.
H. Betlem jäi pidama Kanadas Torontos. Ja jälle väsimatu edasipüüd ning laulustuudio asutamine. Stuudiost sai tõeline eestluse keskus, kus aukohal oli eesti muusika ja erilise tähelepanu all eesti keele puhtus. Tegutses koor, lavastati oopereid ja operette. Jätkus ka H. Betlemi solistikarjäär, mille kõrghetkiks olid kontserdid Eaton Auditooriumis Torontos ja Carnegie Recital Hallis New Yorgis. Kui paljudel eestlaskonna tähtpäevaüritustel on kõlanud H. Betlemi särav hääl! Ja millist nooruslikkust ja värskust kandsid avaesinemised ülemaailmsete eesti päevade kontsertidel Torontos 1969 ja 1972. aastal.
H. Betlemi suurimad teened eesti muusikale on väsimatu eesti heliloomingu esitamine ja propageerimine, samuti suure hingesoojuse ning andekale muusikule ja pedagoogile omase vaistuga põhiliselt eesti rahvusest lauljate koolitamine. Kodu-Eestile on neist tuntumad A. Roolaid, N. Põld, E. Parve, E. Veskimets, I. Loosberg, S. Mõõk, E. Liblik ja R. Raidve. Laulustuudiote kõrget taset aitasid hoida väljapaistvad klaverisaatjad-repetiitorid K. Laretei, H. Mossin ja H. Kiisk Rootsis ning U. Kasemets, S. Pahapill, S. Lohuaru ja C. Kipper Kanadas.
Helmi Betlemi õilis loominguline teekond on lõppenud, sellest jäänud jälg aga sügav ja unustamatu.

Eesti Muusikaakadeemia
Estonia Selts
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum