Laulud veneaegsetele meestele

kirjand3.jpg (9870 bytes)31. jaanuaril toimus Tartus Tampere Majas Andrus Rõugu ja Aivar Rumvolti vestlusõhtu, kus meenutati hiljuti lahkunud Urmas Mikku.

Koolivendade poolteisttund. Pelgulinna kunstikallakuga kool aastal 1965, mil kolm väikest poissi kohtusid: Andrus, Aivar ja Urmas. Järgnes pikk sõprus, absurdistlikud almanahhid ning Hallid Organid uurimas riigivastasuse algmeid, vene kroonust kõrvalehiilimine ja maniakaaldepressiivpsühhoos, abstraktne kunst, kirjandus, vein ja naljad.
“Urmas mõtles välja ümbriku, mis on igavesti teel. Ta kleepis kaks ümbrikku kokku. Ühele kirjutas ühe aadressi, teisele teise. See pidigi jääma pendeldama. Kummale aadressile kiri läks, seda ei saanudki teada.”
Pärast kooli lõppu olid Andrus ja Urmas mõnda aega seevaldis. Aivar otsustas siiski sõjaväe kasuks ning oli kolm aastat Kroonlinnas ajateenijast kunstnik.
“Hakkasin sõjaväkke saatma väljalõikeid ajalehtedest. Te tegite Urmasega kahepeale terroritegusid nõukogude pressi vastu. Mina mäletan ühte reklaami Õhtulehes, mille Urmas mulle saatis. Keevitaja pilt, mask ees, elektrood käes, ja Urmas oli talle pähe kombineerinud pagari mütsi ja kirja “ostke Leiburi leiba””.
Andrus levitas käsikirjas oma esimest luulekogu ning astus ERKIsse. Tema õpingud katkesid, kui Loomingus avaldati akrostihhon sini-must-valge. Mõnda aega oli ta persona non grata ja sai oma töid näitustele esitada ainult pseudonüümi all. Aivar kolis ära Võrru. Urmasel ilmus esimene jutukogu ning temast sai Tallinna linna peakunstnik”.
“Urmase jutud on sellised, et neid on raske lugeda. Tekst on niivõrd puhastatud. Ta on küll proosavormis, aga ta on nõksu teistmoodi asi.”
“Need samad luuletused sarjast “Lipp, vapp, pealinn”. Kui Runnelil on laulud eestiaegsetele meestele, siis Andrusel on veneaegsetele. Kontekst on teine ja kes pole näiteks näinud tollaseid liikluseeskirju, selle jaoks need luuletused ei haaku.”
Poolteisttunnike on möödas, mälukillud korjatakse kokku. Koolivennad jõuavad taas olevikku, kus lipp, vapp ja pealinn on pärit Runneli, mitte enam Andruse lauludest.

KERLE ARULA