Voldemar Peil 5. XI 1907 – 17. X 1999

Oleks nagu tähenduslik, et päev, mis andis meile kõigile õiguse tohtida öelda Sulle Sina oli just Lõuna-Eesti sügismaastiku keskel. Oli ju Eesti maastiku interpreteerimine lõuendil Su meelisharrastuseks pärast eemaldumist lavakunstniku tööst.
Pärit Narvast soome-ugri ja teiste kultuuride kokkupuute piirilt, said sealt kaasa eestlasele igiomase visaduse ja töötahte, mis kannustas Sind otsima alati midagi uut ja seisma oma tõekspidamiste eest.
Pallase koolist saadud kunstiharidusest – Su vormitunnet lihvisid teiste hulgas Voldemar Mellik ja värvimeelt Ado Vabbe – sündisid Eesti stsenograafia ajalukku jäänud lavakujundused: alates 1932. aastast Narva Teatris, 1940. aastast Vanemuises (24. a.), 1964 – 70 TRA Draamateatris ning seejärel kuni pensionile minekuni Vene Draamateatris. Sellesse ajavahemikku mahtus ühtekokku 45 teatrihooaega kujundatud 300 lavastust.
Peale selle oled Sa aidanud kujundada paljusid vabaõhuetendusi ja laulupidusid ning andnud välja mitmeid raamatuid oma kogemustest noorte tarbeks. Näiteks Sinu Narva Teatri primitiivsetes tingimustes alustatud lavapildi projekteerimise ja valgustamisevõtted, mida oma pika tööaja vältel igasugustele tingimustele kohandasid ja täiendasid, on praegugi kasutamisel. Just tänu Sinu oskusele rakendada efektselt ja läbitunnetatult lavavalgustust sai näiteks G. Bokarevi "Terasesulatajad", oma sisult tagasihoidlik etendus 1973. aastal just oma lavapildi tõttu erilise tähelepanu osaliseks.
Ükski paljudest autasudest, mis Sulle omal ajal anti, ei kaalu üles elamusi inimeste südames.
Langetame ikka tänutundes pea Su kalmul, sest jääd meile alati eeskujuks.

Eesti Teatriliit
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Lavakunstnike Liit
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum


 

Voldemar Peil sängitati Metsakalmistule 20. oktoobril.